GAZZE İLE BATI ŞERİA'NIN KADER BİRLİĞİ (ANALİZ)

Gazze ve Batı Şeria şehirlerinin halkı, Siyonist rejimin Nablus'taki cinayetini kınamak geniş bir grev düzenledi. 

Görüntülenme: 125 Tarih: 25 Şubat 2023 23:45
GAZZE İLE BATI ŞERİA'NIN KADER BİRLİĞİ (ANALİZ)

Çarşamba günü Nablus şehrinin eski mahallesine düzenlenen baskında İsrail askerleri 11 kişiyi öldürdü, beşinin durumu  ağır olan 102 kişiyi de yaraladı.

Bu cinayet, Siyonist polisin dört özel biriminden biri olan "Yam" biriminin askerleri tarafından işlendi. Bu cinayette şehit olanların ve yaralananların çoğu sivillerden oluşuyor.

Böyle bir cinayetin işlenmesinin ana nedeni açıklanmadı ancak bu suç, AB dış politika yetkilisi Joseph Borrell'in "Hiyerarşik şiddet" olarak adlandırdığı yeni Siyonist rejim kabinesinin Filistinlilere karşı uyguladığı şiddetin devamıdır.

Siyonist rejimin Binyamin Netanyahu başkanlığındaki yeni kabinesi Ocak 2023'ün başından beri görevde. Son iki ay boyunca bu kabine, farklı Filistinli gruplara karşı en yüksek davranışsal ve siyasi şiddeti benimsedi.

Siyonist rejimin İç Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gueir, bizzat Filistinlilere karşı geniş davranışsal şiddet emri veriyor. Aslında Siyonist kabinenin yaptığı cinayetler soykırım ve ırkçılığın bariz örneğidir.

Bu yaygın şiddet Filistinlilerin tepkisine neden oldu. Filistin direniş operasyonları artarken sivil itaatsizlik de artıyor. Siyonist rejimin hapishanelerindeki Filistinli tutsaklar, Siyonist rejimin suçlarını protesto etmek için üst üste onuncu gündür sivil itaatsizlik eylemlerine devam ediyor.

Gazze ve Batı Şeria'nın çeşitli şehir ve bölgeleri de Batı Şeria'nın Nablus kentinde 11 kişinin şehit olmasına tepki olarak Perşembe gününden itibaren genel greve sahne oldu. Filistinli grupların daveti üzerine gerçekleştirilen bu grev, Gazze ve Batı Şeria'nın Nablus'a verdiği desteği gösteriyor. Bu kapsamda tüm iş yerleri, okullar, üniversiteler, bankalar ve dükkanlar kapatıldı. Gazze'deki Eğitim Bakanlığı da tüm okulların ve parkların kapatıldığını duyurdu.

Hamas hareketinin sözcüsü Hazım Kasım, "Gazze'deki grev dalgası, özellikle Nablus cinayetinden sonra, halkımızın Kudüs ve Batı Şeria'daki devriminin dayanışması ve desteği ile uyumludur" dedi.

Nablus'taki direniş gruplarının koordinatörü Nasr Abu Ceyş de Gazze, Batı Şeria ve ülke çapındaki grevlerin çok önemli olduğunu bu hareketin, işgalcilere, her türden Filistin halkının Siyonistlere karşı birleştiğine dair açık ve yüksek sesli bir mesaj verdiğini söyledi.

Filistin direniş grupları, direniş ve sivil itaatsizlik operasyonlarının yanı sıra Nablus'ta Siyonistlerin işlediği suça karşılık olarak Gazze Şeridi'nin farklı noktalarından işgal altındaki toprakların güneyindeki Siyonist rejime ait yerleşim bölgelerine yönelik roket saldırılarını da gerçekleştirdi.

Bu roket saldırıları, Siyonist rejim şiddetinin devam etmesinin yeni bir savaşa neden olacağı mesajını içermektedir.

Bir diğer önemli nokta da Nablus cinayetinin dış tepkilerle de karşılanmış olmasıdır.

Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Umman, Siyonist rejimin Nablus kentinde işlediği cinayeti ve 10 Filistinlinin şehit edilmesini kınadı. Katar Dışişleri Bakanlığı, Nablus cinayetini işgalci rejimin Filistin halkına karşı sürekli ve sistematik cinayetleri doğrultusunda nitelendirdi.

BM Genel Sekreteri "Anthony Guterres" Çarşamba günü yaptığı konuşmada, Siyonist güçlerin bugün Nablus'a düzenlediği saldırıda 11 Filistinliyi şehit etmesi ve 102 kişiyi yaralaması cinayetini kınamadan, İşgal altında bulunan Filistin'deki durumun, bölge genelinde ve ötesinde istikrarsızlığa yol açtığı konusunda uyardı.

parstoday

Yorumlar