AZERBAYCAN’IN TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE SALDIRAN KATİL ZANLISINDAN İLK AÇIKLAMA (ÖZEL HABER-ANALİZ)

Bu sabah Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Tahran büyükelçiliğine saldıran ve güvenlik koruma amirini katleden şahsın ilk açıklamaları yayınlandı. 

Görüntülenme: 1742 Tarih: 27 Ocak 2023 23:04
AZERBAYCAN’IN TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE SALDIRAN KATİL ZANLISINDAN İLK AÇIKLAMA (ÖZEL HABER-ANALİZ)

Sabah 08:08’de yanında bir kız ve bir erkek çocuğu ile şahsi arabasına binerek elçilik önüne gelen zanlı elindeki kaleşnikofla binaya girerek önüne gelene ateş açtı. Elçilik korumalarından bir kişinin ölümüne 2 kişinin de yaralanmasına sebep olan saldırgan olay yerinde yakalandı.

Tesnim haber ajansı, katil zanlısının açıklamalarının yayınlandığı videoyu takipçileri ile paylaştı.

Saldırgan, ilk açıklamalarında şunları iddia etti: ‘Eşim, 22 Nisan 2022’de Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Tahran büyükelçiliğine müracaat etti. O tarihten bu yana evine hiç dönmedi. Ben, defalarca Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Tahran büyükelçiliğine gidip eşimin nerede olduğunu sordum ve fakat bana hiçbir cevap vermediler. Bunun üzerine elçiliğe saldırma kararı aldım. 9 aydır benim eşimi zorla orada tutuyorlar. Ben eşimi kurtarmak için büyükelçiliğe gittim. Ben dedim ki, eşim kendi rızasıyla elçilikten dışarı çıksın. Benimle yaşamak istemiyorsa ben pasaportunu vereyim işi rast gelsin. Benim sözüm buydu.’

Zanlının 14 yaşındaki kızı ise yaptığı açıklamada, ‘Babam bir takım ailevi sorunlardan dolayı elçiliğe saldırdı. Biz kardeşimle birlikte arabada bekledik. Bize dedi ki, elçiliğe gidiyoruz annenizi alıp geleceğiz. Ben babama dedim ki, annem elçilikte değil. Fakat babam benim sözümü kabul etmedi. Annem şu anda Azerbaycan’da. Yaklaşık dokuz gün önce kendisi ile telefon görüşmesi yaptık.’

Yapılan araştırmada, saldırganın 18 Nisan 2022’de Urumiye’de yaptığı adli müracaatla eşinin kaybolduğunu kayıt altına aldırdığı ortaya çıktı. Aslen Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı olan eşinin, Bakü’ye gittiğinin ve orada olduğunun anlaşılması üzerine adli soruşturma dosyası kapanmış. O tarihten sonra eşinin Bakü’de olduğunu öğrenen zanlı, konuyu Azerbaycan elçiliğinden takip etmeye başlamış.

Saldırgan şahsın eşinin, Mart 2022’de ailesinden iki kişinin de yardımıyla Azerbaycan Cumhuriyeti’ne gittiği ve bir daha da İran’a dönmediği ortaya çıktı.

Bu arada, söz konusu menfur saldırı görüldüğü kadarıyla tamamen ruh hastası bir şahsın hezeyanları sonucu gerçekleşmiş olmasına rağmen, Azerbaycan medyası olay saatinden itibaren iki ülke arasındaki ilişkileri bozmak için hadiseye siyasi boyut kazandıracak yayınlar yapmaya başladı.

Bu üzücü hadiseyi fırsat bilen siyonist İsrail’in Bakü büyükelçisi de hemen Azerbaycanlı yetkilileri ziyarete gitti.

Başta İran Cumhurbaşkanı Reisi olmak üzere tüm yetkililer üzücü olayın ilk dakikasından itibaren bu hadisenin tüm boyutlarıyla araştırılması için gerekli emirleri verdiler.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise Azerbaycanlı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde, bu üzücü hadisenin araştırılmasında iki ülkenin güvenlik ve yargı makamlarının ortak çalışması için teklifte bulundu. Ceyhun Bayramov, bu teklifi memnuniyetle karşıladı ve Emir Abdullahiyan’a teşekkürlerini iletti.

Öte yandan katil zanlısının itiraflarının İran televizyonunda yayınlanması bazı medya organlarınca kasıtlı olarak yanlış yorumlandı ve eleştirildi.

‘İran Televizyonu Teröriste Mikrofon Uzattı’ başlığı ile kamuoyunu manipüle edici şekilde verilen haberlerde, İran televizyonunun zanlıyı masumlaştırdığı şeklinde yanlış ve kasıtlı yorumlar yapıldı.

Halbuki siyasi gözlemciler, Mehsa Emini hadisesinden ders alan İran’ın bu menfur olay sıcaklığını korurken zanlının itiraflarını kendi ağzından yayınlayarak manipülasyonların önünü kesmeye, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye ve iki ülke arasında sü-i tefahumların oluşmasını önlemeye gayret ettiğini belirttiler.  

Diğer taraftan siyasi analistler, bölgemizin ve hatta tüm dünyanın hassas bir dönemden geçtiği bu günlerde pek çok ortak paydaya sahip İran ve Azerbaycan ülkelerinin arasının açılmasına sebebiyet verecek söz ve eylemlerden özenle kaçınılmasının zaruretine vurgu yaptılar.  

Yorumlar