KASSAM TUGAYLARI ÖNEMLİ BİR BİLDİRİ YAYINLADI

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları yayınladığı askeri bildiride, işgal uçaklarının tarım arazilerine yaptığı saldırılar esnasında yerde kurulan rampalardan uçaklara karadan havaya füzelerle karşılık verildiğini duyurdu. 

Görüntülenme: 137 Tarih: 16 Aralık 2022 13:14
KASSAM TUGAYLARI ÖNEMLİ BİR BİLDİRİ YAYINLADI

Yayınladığı askeri bildiriyle görüntüleri de ekleyerek belgeleyen Kassam Tugayları, bir kez daha savaşı idare, işgalcinin saldırılarına karşılık verme ve Gazze’ye sürekli saldıran hava gücünü tehdit edebileceği güce sahip olduğunu ortaya koydu.

Kassam Tugayları yayınladığı bildiride, “Hava savunma gücümüz Pazar günü (04/12/2022) Gazze semalarında görülen Siyonist düşmana ait uçaklara karadan havaya füzelerle karşılık verdi.” ifadesini kullandı. 

Haber üzerine bir değerlendirme yapan İsrail işlerinde uzman araştırmacı İsmet Mansur, “Kassam Tugayları, İsrail güçlerinin son saldırılarına karşı gösterdiği tutumla Filistin direnişinin elindeki seçeneklerinin açık olduğunu ispat ederek, işgal rejimine elinde her aşamaya uygun açık ve nitelikli seçeneklerinin olduğunu gösterdi.” dedi.

Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

“Direniş, çıkarına olacak şekilde her aşama ve bu aşamanın şartlarına göre hareket edeceğini çok iyi biliyor. Savaşı başlatma ve bunun formatını belirleme inisiyatifinin her zaman işgalci İsrail’in elinde olmaması gerekir. Filistin direnişinin uyumlu çalışması, şartlarına ve kendine hizmet edecek şekilde savaşı idare kabiliyeti kesinlikle herkesin faydasınadır. Kassam Tugayları'nın işgal uçaklarına fırlattığı karadan havaya füzeler bunu gösteriyor. Bu bir açıdan düşmana mesaj verirken, diğer taraftan da direnişin bir gövde gösterisidir.”

Diğer taraftan Filistin konusunda uzman olan araştırmacı yazar Ahmed Ebu Zuhri ise yaptığı değerlendirmede, Kassam Tugayları'nın işgal uçaklarının yoğun bir şekilde sorti yaptığı bir zamanda karadan havaya füzelerle karşılık vermesi, işgalcinin askeri ve istihbarat alanındaki başarısızlığını gösterdiğini söyledi.
Filistin Enformasyon Merkezi'ne konuşan Ebu Zuhri, “İşgal uçaklarına karşı füze ve ağır uçaksavar kullanmak, başta Kassam Tugayları olmak üzere Filistin direnişi için kahramanca bir eylemdir. Bu direnişin Siyonist orduya karşı koyma gücünü yansıtmaktadır. Aynı şekilde işgalciyle olan savaşta denklemi koruduğunu göstermektedir.” dedi. 

Ebu Zuhri devamla, “Bu eylem, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına kayıtsız kalmayacağına, düşman uçaklarına karşı birçok seçeneğe sahip olduğuna dair açık ve net bir mesajı veriyor.” ifadesini kullandı.

Ebu Zuhri değerlendirmesinde ayrıca, “Direnişin Siyonist işgal uçaklarının yoğun bir şekilde Gazze semalarında tur attığı bir sırada onu füzelerle hedef alması düşman istihbaratının birkaç açıdan başarısız olduğunu gösterdiği gibi, düşmanın direnişin silah depolarını ve merkezlerini bulma çabalarında da başarısız kaldığını göstermektedir. İşgalcinin diğer başarısızlığı da füzeleri ateşleyenlerin kimliklerini ve füzelerin atıldığı noktaları tespit edememesi; bunların görevlerini yapmalarını engelleyememesi ve füze ateşlediklerinde de onları hedef alamamasıdır. İşgal uçakları bir kez değil, birkaç kez füzelere maruz kaldı.” değerlendirmesini yaptı. 

Sözlerini şöyle sürdürdü:

İşgalci İsrail olup biteni büyük bir tehlike olarak görüyor. Bu tür silahların direnişin eline geçmesinden dolayı kafa karışıklığı yaşıyor. İşgalci bu tür silahların direnişin eline geçmesinden korktuğu gibi, direnişin bu tür silahları geliştirmesinden de korkuyor. Fakat işgalcinin asıl korktuğu husus, direnişin kullandığı füzelerden daha fazla gelişmiş silahların direnişin eline geçmesi ihtimalidir. İşte işgalciyi asıl ürküten budur. Muhtemel bir savaşta direnişin bu tür silahlarla sürpriz yapmasından korkuyor.”

Hamas’ın askeri kanadı durumundaki İzzeddin Kassam Tugayları yayınladığı bildiride, kendisine bağlı hava savunma birimlerinin işgal rejiminin Gazze semalarında tur atan uçaklarına karşı koyduğunu duyurdu.

İnternet sitesinde askeri bildiri yayınlayan Kassam Tugayları, “Bildiride “hava savunma gücümüz Pazar günü (04/12/2022) Gazze semalarında görülen Siyonist düşmana ait uçaklara karadan havaya füzelerle karşılık verdi.” ifadesini kullandı. 

Kassam daha sonra operasyonla ilgili bir video da yayınladı. Videoda, Kassam Tugayları'na bağlı mücahitlerin Pazar günü sabah (04/12/2022) Gazze’ye karşı saldırı düzenleyen işgal uçaklarına karadan havaya atılan füzelerle karşılık verdiği görünüyor. 

 Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar