YEMEN HALKI ABD'NİN ÇANINA OT TIKADI

Yemen Ensarullah Hareti lideri Seyyid Abdulmelik el-Husi, ABD’nin planlarının Yemen'i işgal etmenin yolunu açtığını söyledi. Husi, ABD’nin Yemen'de kaosu tırmandırmak için çalıştığını ancak Yemen halkının harekete geçmesinin ABD ve müttefiklerinin planlarını boşa çıkardığını belirtti. 

Görüntülenme: 75 Tarih: 22 Eylul 2022 04:58
YEMEN HALKI ABD'NİN ÇANINA OT TIKADI

Yemen Ensarullah Hareketi lideri Seyyid Abdulmelik el-Husi, “ABD planları Yemen'i içeriden parçalamak, bölünmeleri ve parçalanmayı körüklemek ve iç farklılıkları körüklemek için çalışıyordu” dedi.

21 Eylül Devriminin yıldönümü dolayısıyla konuşan Ensarullah Hareketi lideri Seyyid Abdulmelik el-Husi, “ABD, Yemen için yıkıcı bir politika benimsedi ve Yemen halkının çıkarlarını değil, sadece kendi çıkarlarını umursadı. ABD'nin planları Yemen'in tam kontrolünün ve işgalinin yolunu açıyordu" ifadelerini kullandı.

"Washington, Yemen'de kaosu tırmandırmak için çalışıyordu. ABD ve müttefiklerinin planlarını bozan Yemen halkının hareketliliğiydi" diyen Husi, "Washington, Yemen ordusunu askeri yeteneklerinden yoksun bırakmaya çalışıyordu. Devletin askeri, sivil ve idari tesislerinin hedef alınması, ülkeyi tamamen çöküşe götürecek yıkıcı saldırganlık politikasını gösteriyor Washington, Sana'daki büyükelçiliğini Yemen'deki tüm sabotaj faaliyetlerini yönetmek için bir karargaha dönüştürdü" değerlendirmesinde bulundu.

Ensarullah lideri sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm Yemenli partiler, ABD'nin Sana'daki büyükelçisinin yaptığının ülkenin egemenliğinin ve bağımsızlığının açık bir ihlalini temsil ettiğinden emindi. Amerikan taleplerine cevap veren Yemenli siyasi partiler var, ancak Yemen halkının harekete geçmesi Amerikalıların kafasını karıştırdı. Devrimci hareket, söylemleri, hedefleri ve halk desteği bakımından genişti ve belirli bir gruba değil, Yemen halkının tüm bileşenlerine özgüydü. Halk hareketi, ortaya koyduğu sloganlarla, her türlü hizip ve mezhep söyleminden uzak bir şekilde haklı talepler konusunda halkımızın bilincini ve değerlerini dile getirdi. Yemen halkı, 21 Eylül'de haklı bağımsızlıklarını elde etmek için tam anlamıyla özgürlük kazanmakta ısrar etti. Yemen'e yönelik saldırganlık, ülke üzerindeki vesayetini sürdürmek isteyenlerin gerçeğini ve düşmanca politikalarının gerçekliğini ortaya çıkardı. Yemen'e yönelik saldırganlık, Amerikalıların ve müttefiklerinin halkımıza karşı saldırgan politikasını doğrulamaktadır. Saldırganlık, ABD’nin ülkemizdeki her şeyi yok etme eğilimini gösteren hükümet ve hizmet kurumlarını hedef aldı. Saldırganlık koalisyonu tüm altyapıyı yok etti. Hatta mahkemeleri, hapishaneleri, mezarlıkları, okulları ve diğer yerleri hedef aldı. Saldırganlık koalisyonu, şiddetli abluka ve ekonomik komplolar yoluyla insanları, geçim şartlarını daraltarak vurdu.”

Yemen’in İsrail’le normalleşme girişimlerinin karşısında durduğunu bildiren Husi, “Yemen, birçok Arap ülkesinin yapamadığını askeri olarak yapıyor ve şimdi sivil sanayi sektöründe çalışmaya başlıyoruz” dedi. Ensarullah lideri, “Washington ve müttefikleri, normalleşme ve Arap rejimlerinin İsrail'e sadakati bahanesiyle bölgede değişim yaratmaya çalışıyorlar. Yemen, normalleşmeye ve Filistin düşmanlarına karşı Filistin davasının ve özgür halkının yanında yer aldı. Saldırganlık koalisyonu ve Yemenli işbirlikçileri Yemen petrol zenginliğini yağmalıyor ve Yemen'in kaynaklarını ve nimetlerini kontrol ediyor” ifadelerini kullandı.

Kudüs Haber Ajansı - KHA | kudushaber.com.tr

Yorumlar