FİLİSTİNLİ 30 ESİR 25 EYLÜL'DE AÇLIK GREVİNE BAŞLIYOR

Filistin Esir Kulübü bugün (21 Eylül Çarşamba) yaptığı açıklamada, işgal zindanlarındaki 30 idari tutuklunun işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasını protesto amacıyla 25 Eylül tarihinde açlık grevine başlayacağını duyurdu.  

Görüntülenme: 72 Tarih: 21 Eylul 2022 05:58
FİLİSTİNLİ 30 ESİR 25 EYLÜL'DE AÇLIK GREVİNE BAŞLIYOR

Söz konusu idari tutuklular yaptıkları açıklamalarında, işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasını protesto amaçlı açlık grevine tam hazırlıklı olduklarını ve 25 Eylül tarihinde başlayacaklarını dile getirdiler. 

İdari tutuklular kendilerinin işgal rejiminin günlük baskılarına, ırkçı ayrımlarına ve yavaş öldürme politikalarına maruz kaldıklarını ifade ettiler. 

Esirler açıklamalarında ayrıca, Filistin polislerinin, işgal rejimi tarafından aranan iki kişiyi gözaltına almalarına ve bu yüzden Nablus'ta yaşananlara üzgün olduklarını, polisin sergilediği tutumun Filistin halkının direnişinin amaç ve mantığına aykırı olduğunu dile getirdiler. 

Esirler, Filistin halkından kendi mücadelelerine arka çıkmasını ve Filistin pusulasını idari tutuklamaya karşı mücadeleye ayarlamasını istedi. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı "idari tutuklama" uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece beş yılda bir ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar