STK'LAR GAZZE ABLUKASININ KALDIRILMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

Basın ve insan hakları aktivistlerinden bazıları ve Filistin'deki muhtelif sivil toplum kuruluşları İsrail işgal rejiminin Gazze'ye uyguladığı ablukanın son bulması için geniş çaplı bir kampanya başlattı.  

Görüntülenme: 620 Tarih: 10 Eylul 2022 14:55
STK'LAR GAZZE ABLUKASININ KALDIRILMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

Kampanyanın başlatılması münasebetiyle yapılan açıklamada işgal rejiminin Gazze'ye yönelik olarak sürdürdüğü, tüm insani değerlere, hukuk kurallarına ve insan haklarına aykırı "kapsamlı abluka" uygulamasının on altıncı yılında olduğuna dikkat çekildi. 

Açıklamada, işgal rejiminin Haziran 2007'den itibaren, bugün nüfusu 2 milyonu geçen Gazze Şeridi'ni karadan, denizden ve havadan, yarılması imkansız bir şekilde sıkı bir abluka altında tuttuğuna dikkat çekildi. 

Açıklamada Gazze ahalisinin abluka yüzünden çok büyük sıkıntılar yaşadığı, gıda ve yakıt gibi temel ihtiyaç maddeleri başta olmak üzere birçok önemli ihtiyaç maddesini tedarik edemediği dile getirildi. 

Aktivistler açıklamalarında ayrıca işgal rejiminin ablukası yüzünden Gazze Şeridi'nde bir ekonomik gelişme de olmadığı, ablukanın eğitim ve sağlık hizmetlerini de olumsuz bir şekilde etkilediği, insanların temiz su bulma imkanlarından mahrum bırakıldıkları ifade edildi. 

Açıklamada Filistin Merkezi İstihbarat Kurumu'nun verilerine göre Gazze'de fakirlik oranının %56, işsizlik oranının ise %63 olduğuna dikkat çekildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar