IRKÇI İSRAİL AHMED MANASIRA'NIN HÜCRE HAPSİNİ UZATTI

Çocuk yaşta esir edilen ve gerek sorgulama sürecinde gerekse sonrasında maruz kaldığı fiili ve psikolojik işkenceler yüzünden hem bedensel hem de psikolojik yönden sorunlar yaşayan esir Ahmed Manasıra hakkında bugün (16 Ağustos Salı), hücre hapsinin 6 ay daha uzatılması yönünde karar verildi.  

Görüntülenme: 161 Tarih: 17 Ağustos 2022 04:19
IRKÇI İSRAİL AHMED MANASIRA'NIN HÜCRE HAPSİNİ UZATTI

Esirler Enformasyon Bürosu tarafından yapılan açıklamada işgal mahkemesinin bugün verdiği kararla Ahmed Manasıra'nın tek kişilik hücre hapsini 6 ay süreyle uzattığı ifade edildi. 

Manasıra'nın avukatı Halid Zebarika, işgal yargısının Manasıra'nın bedensel ve psikolojik yönden büyük sıkıntılar içinde olmasına rağmen işgal yargısının onun tek kişilik hücre hapsini uzatma kararı verdiğini hatırlatırken, uzatma kararının 21 Mayıs 2022 ile 21 Kasım 2022 dönemi için geçerli olduğunu belirtti. İşgal yargısı, onun hücre hapsi cezasının dolduğu tarihten itibaren, hakkında karar verilmesi işlemini erteleyerek hücre cezasını fiilen uygulamaya devam ediyordu. 

Avukat Zebarika, Manasıra'nın bedensel ve psikolojik sağlığının kötüleşmesinden tamamen işgal yönetiminin sorumlu olduğunu, tek kişilik hücre cezasının uzatılmasının psikolojik sorunlarının daha da artmasına ve sağlığının daha da kötüleşmesine yol açacağını dile getirdi. 

İşgal yönetimi Manasıra'yı daha önce tuttuğu Bi'ru's-Seba'da Eyşel Cezaevi'nin tek kişilik hücresinden son dönemde Askalan'daki Haşikma Hapishanesi'nin hücresine nakletmişti. 

Çocuk yaşında esir edilen ve soruşturma esnasında kendisine hem bedensel hem de psikolojik yönden işkence edilmesi sebebiyle ruhsal ve bedensel sağlığı bozulan Ahmed Manasıra'nın avukatı Zebarika, Manasıra'nın hem verilen cezanın üçte ikisini tamamlamış olması, hem de bedensel ve ruhsal açıdan sağlık sorunlarının bulunması sebebiyle serbest bırakılması için müracaatta bulunmuş ancak işgal yargısı müracaatı kabul etmemişti. 

13 yaşında esir edilen ve bugün 20 yaşına gelmiş olan Ahmed Manasıra'nın maruz kaldığı insanlık dışı uygulamalar, işkenceler ve hücre hapisleri yüzünden ruhsal ve bedensel yönden birçok sorun yaşadığı belirtiliyor. Bu arada soruşturma esnasında maruz kaldığı darp yüzünden kafasında şişme meydana geldiği ve bu sebeple çok şiddetli baş ağrıları ve acılar çektiği belirtiliyor. 

İşgal güçleri 2015 yılında Ahmed Manasıra'yı, bıçaklı eyleme kalkıştıkları iddiasıyla, amcasının oğluyla birlikte üzerlerine ateş ettikten sonra esir etmişlerdi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar