ABD VE AB'DEN IRKÇI İSRAİL'E LÜBNAN KONUSUNDA DESTEK

Irkçı İsrail rejiminin Lübnan’la tartışmalı olan Kariş gaz sahasında doğal gaz çıkarma çalışmalarına Amerika ve Avrupa da askeri güçleriyle destek verdi. 

Görüntülenme: 161 Tarih: 30 Haziran 2022 18:19
ABD VE AB'DEN IRKÇI İSRAİL'E LÜBNAN KONUSUNDA DESTEK

 Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, ‘Energean’ şirketine ait özel bir sondaj gemisinin bir başka gemiyle birlikte Lübnan’la tartışmalı olan 29. Sınır hattına doğru ilerlediğini ve bu gemilerden birinin Lübnan’la ırkçı İsrail rejimi arasında tartışmalı olan bu hattı birkaç mil aştığını bildirdi.

Irkçı İsrail rejimi, Kariş gaz sahasının Lübnan’la tartışmalı olmadığını ve tamamen kendi münhasır ekonomik bölgesi içinde yer aldığını iddia ediyor.

Irkçı İsrail rejimi bir ay kadar önce Kariş gaz sahasına sondaj gemisi göndermiş; ancak bu Hizbullah’ın tepkisine neden olmuştu. Hizbullah, Lübnan hükümetinin Kariş gaz sahasının Lübnan’a ait olduğunu açıklaması halinde güç kullanmak da dahil her türlü adımı atarak İsrail’in Lübnan’ın ulusal servetini yağmalamasına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Lübnan hükümeti, ırkçı İsrail rejimi ile olan sınır ihtilafı konusunda Amerika’nın arabuluculuğunu kabul ederken, el-Ahbar gazetesi, Avrupalıların da İsrail yanlısı bir çizgiye geldiğine dikkat çekti.

El- Ahmar gazetesine açıklamada bulunan bazı UNIFIL yetkilileri, Amerikan ordusuna ait savaş gemilerinin Lübnan’la ırkçı İsrail rejimi arasında tartışmalı olan Kariş gaz sahasına geldiğini ve sondaj platformu çevresinde güvenlik önlemleri aldığını bildirdi.

Öte yandan İngiltere’ye ve NATO’ya ait casus uçaklarının da Lübnan’la temas hattındaki tüm deniz sahasında uçuşlar yaptığı hatta bu çerçevede Lübnan’ın ve ırkçı rejimin işgali altındaki Filistin topraklarının hava sahasını ihlal ettikleri belirtildi.

El Ahbar’a açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler kaynakları, “Birkaç gündür sınır yakınlarında gerçekleştirilen UNIFIL deniz tatbikatı herhangi bir tarafı hedef almıyordu. Bu, bölgedeki siyasi gelişmelerle ve güvenlik durumuyla ilgili rutin bir tatbikattı” dedi.

Ancak el-Ahbar’a açıklamada bulunan yetkili makamlar, tatbikatta gerçek mermiler kullanıldığına dikkat çekerek durumun BM yetkilisinin söylediği gibi olmadığını ifade etti. Amerikan deniz kuvvetlerinden birliklerin Kariş gaz sahasına gelmesine ve NATO’nun bölgede casus uçakları uçurmasına dikkat çeken kaynak, Amerika ve Avrupa’nın İsrail’i korumak için müdahale ettiğini ve Kariş’in küresel enerji güvenliğinin bir parçası haline geldiğini söyledi.

El Ahbar, haberinde şu ifadelere yer verdi: “Böylesi bir ortamda Lübnan resmen Avrupalıların, özellikle de Fransa, İngiltere ve Almanya’nın Kariş konusunda gerilim yaratılmaması yönündeki dolayı tavsiyelerini dinledi. Kaynakların belirttiğine göre Avrupalılar Lübnanlı yetkililere şunu söyledi: ‘İsrail’in yaptığı şey, Avrupa’nın ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını çıkarmaktır. Dolayısıyla İsrail burada hem Avrupa’nın hem de Amerika’nın desteğine sahiptir. Kariş gaz sahasından petrol veya doğalgaz çıkarılması küresel enerji güvenliğinin bir parçası haline gelmiştir. Hizbullah’ın tehditleri bu konuda yardımcı olmayacaktır.’ Bununla birlikte Avrupalılar İsrail’i  Lübnan’la anlaşmaya ikna etmeye çalıştı ve İsrail’den giderek ağırlaşan ekonomik kriziyle mücadele edebilmesi için Lübnan’ın doğal gaz arama ve sondajı yapmasına izin vermesini istedi.”

YDH

Yorumlar