SİYONİST GENERAL AMOS YADLİN'DEN HİZBULLAH İTİRAFI

İsrail işgal ordusundaki yedek Tümgeneral Amos Yadlin, İsrail’in nasıl bir yol izleyeceğini bilemez bir durumda olduğunu söyleyerek, İsrail için tehlike arz eden cepheleri açıkladı. 

Görüntülenme: 78 Tarih: 22 Haziran 2022 19:16
SİYONİST GENERAL AMOS YADLİN'DEN HİZBULLAH İTİRAFI

İsrail işgal ordusundaki yedek Tümgeneral Amos Yadlin, Siyonist İsrail'in İran ve Hizbullah’la gireceği bir savaşta karşı karşıya kalacağı tehlikeli cephelere ve yıl sonuna doğru ortaya çıkacak büyük tehditlere değindi.

El-Meyadin’de yer alan habere göre, İsrail işgal ordusundaki yedek Tümgeneral Amos Yadlin, İran ve Hizbullah ile savaşta sorunlu cephelerden bahsetti.

Kanal 12’ye verdiği röportajda Yadlin, İsrail’in İran’ın nükleer dosyasıyla ilgili kafa karışıklığını dile getirerek, “Savaş bizi önemli cephelerde kaygılandırmalıdır” dedi.

“Nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemediğimiz bir durumdayız” diyen Yadlin, kendileri için tehlikeli cephelerden birincisinin İran'ı %60'a varan oranda besleyen nükleer cephe olduğunu ifade ederek şu soruları sordu: “İran’ı nükleer geliştirme programında geriye getirecek fakat aynı zamanda ona çok para kazandıracak anlaşmaya dönmeyi mi, yoksa İsrail'in resmi politikası olan anlaşmaya dönmemeyi mi destekleyelim? Peki İran uranyumu %90 zenginleşirse veya Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’ndan çekilirse ne yapacağız”

Öte yandan, Amerikan Al-Monitor web sitesinde İsrailli analist Ben Caspit’in, İsrail işgal rejimi liderliğinin İran nükleer anlaşması konusunda yaşadığı bölünmeden bahsettiği bir makalesi yayınlandı. Makalede işgalci yetkililerin anlaşmayı yeniden canlandırmanın kendi çıkarlarına olup olmadığı konusunda anlaşamadıklarını kaydetti.

Aynı bağlamda, İsrail askeri ilişkiler analisti Amir Buhbut, geçen Mayıs ayında Walla web sitesine yaptığı açıklamada, İsrail’in İran’a karşı savaşta yalnız kalacağı korkusunu dile getirmiş ve bu korkunun sebebini İran’a saldırmak için güvenilir bir Amerikan askeri seçeneğinin olmamasına bağlamıştı.

Ayrıca, Amos Yadlin, İsrail'in yeterince dikkat etmediği ikinci endişe verici cephenin, Hizbullah'ın hassas füze projesi meselesi olduğunu kaydetti.

Suriye cephesi olarak nitelendirdiği üçüncü cepheden de söz eden Yadlin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İç siyaset ve İsrail’in hangi yolu takip edeceği hususunda kafa yordum ve yıl sonuna doğru ortaya çıkacak çok büyük sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu gördüm. Önümüzde nükleer güce sahip bir İran sorunu var. Nükleer güce sahip İran ve Hizbullah’ın sağı solu belli olmaz.”

Geçtiğimiz Şubat ayında konuşan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, Lübnan'ın binlerce füzeyi hassas füzelere dönüştürme yeteneğine sahip olduğunu açıklamıştı.

“Füzelerimizi yıllardır hassas füzelere dönüştürüyoruz” diyen Nasrallah, “Hassas füze arayan işgal rejimine seslenerek, "İstediğiniz kadar arayın, sizi bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kudüs Haber Ajansı - KHA

Yorumlar