ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞAN FİLİSTİNLİ ESİR MUSTAFA HUDRUC'TAN KRİTİK ÇAĞRI

İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları mensuplarından ve özgürleştirilmiş eski esirlerden olan Mustafa Hudruc, esirler davasının basın yayın organlarının yakın ilgisine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, onların çektiği sıkıntılara odaklanılması gerektiğini ifade etti. 

Görüntülenme: 221 Tarih: 21 Aralık 2021 14:08
ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞAN FİLİSTİNLİ ESİR MUSTAFA HUDRUC'TAN KRİTİK ÇAĞRI

Batı Şeria'nın Kalkilya şehri ahalisinden olan Hudruc yaptığı basın açıklamasında, kendi tecrübelerinden de hareketle medya organlarının esirlerin davalarıyla ilgilenmesinin onların gönüllerinde bir ümit oluşmasına ve toplumun kendi davalarıyla ilgilendiğini düşünmelerine vesile olduğunu dile getirdi. 

Hudruc açıklamasında bir ara temel ulusal dosyalar arasından çıkarılan esirler davasının yeniden öne çıkarılmasının büyük bir önem arz ettiğine dikkat çekti. 

Kassam mücahitlerinden Mustafa Hudruc, 19 yıl işgal zindanlarında kaldıktan sonra 9 Aralık tarihinde yani bundan 12 gün önce özgürlüğüne kavuşmuştu. 

İşgal güçlerinin iki gün önce Damun Cezaevi'nde kadın esirlere vahşi muamelesi ve bazılarının başörtülerini çıkarıp boyunlarından çekerek yerlerde sürüklemesi üzerine Nafha Cezaevi'nde bir esir, dün akşam protesto eylemi gerçekleştirerek bir işgalci subayı bıçakla yaralamıştı. Bu olayın ardından işgal askerleri Nafha Cezaevi'ne baskın düzenleyerek 12 nolu koğuşta bulunan esirleri demir zincirlere bağlayarak çırılçıplak ve örtüsüz bir şekilde soğuk alanda bekletmiş, Hamas Esirler Yüksek Yönetim Komisyonu üyesi bazı esirleri de tecrit hücresine kapatmışlardı. Bu gelişmeler üzerine Gazze'deki İslami ve Ulusal Güçler Esirler Komisyonu, önümüzdeki Cuma gününü esirlerle dayanışma günü ilan etti. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar