UNRWA MALİ KRİZ İÇİNDE

 

Görüntülenme: 268 Tarih: 09 Aralık 2021 14:03
UNRWA MALİ KRİZ İÇİNDE

BM Yakın Doğudaki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, UNRWA'nın verdiği hizmetleri 2022 yılı içinde de sürdürebilmesi konusunda ciddi riskler bulunduğunu hatırlattı. Lazzarini, teşkilatın çalışma programlarını sürdürebilmesi için gerekli olan bütçede 60 milyon dolar açık olduğuna dikkat çekti. 

Lazzarini dün (8 Aralık Çarşamba), Lübnan'da Filistinlilere yönelik faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını temsil eden bir heyeti karşılamasından sonra yaptığı açıklamada, UNRWA'nın bütçesinin tamamlanması için yardım taahhüdünde bulunan ülkelerin üstlendikleri miktarların çok gerisinde kalan katkılarda bulunduklarını, kendilerinin de açığın kapatılması için finansın artmasını sağlamak amacıyla sürekli çaba sarf ettiklerini belirtti. 

Lazzarini'nin kendisiyle görüşmeye giden heyetle, Lübnan'ın içinden geçtiği ekonomik krizin sebep olduğu şartlarda bu ülkedeki Filistinli mültecilerin maruz kaldığı en önemli insani sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. 

Lazzarini'nin hükümet sarayını da ziyaret ederek Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile, bu ülkedeki Filistinli mültecilerin yaşadığı kamplardaki ekonomik sıkıntılar ve yaşam sorunları hakkında görüşmeler yaptığı ifade edildi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar