HAŞİM SAFİYUDDİN: ABD'NİN BÖLGEDEKİ MÜTTEFİKLERİ KADERLERİNDEN KORKUYORLAR

ABD Kongresi üyelerinin Beyrut'a yaptığı ziyarete tepki gösteren Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı, Washington'un Lübnan sorununa asla çözüm aramadığını vurguladı ve “Amerika'nın bölgedeki tarihi müttefikleri bugün Amerika Birleşik Devletleri'ne olan güvensizlikten söz ediyor” dedi. 

Görüntülenme: 85 Tarih: 23 Kasım 2021 12:37
HAŞİM SAFİYUDDİN: ABD'NİN BÖLGEDEKİ MÜTTEFİKLERİ KADERLERİNDEN KORKUYORLAR

Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Haşim Safiyuddin, Lübnan’ın güneyindeki Deir Kanun kasabasında hatim merasiminde yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu: ‘Lübnan halkı, inancı ve tecrübesiyle ekonomik sorunları aşacaktır.’

Haşim Safiyuddin, ABD politikalarını Lübnan'ın sorunlarındaki en önemli faktör olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: ‘Lübnan bankaları Amerika Birleşik Devletleri'nin elinde, Lübnan ekonomik sistemi Amerika Birleşik Devletleri'ne tabi ve son yıllarda meydana gelen tüm felaketler Amerikan politikalarının kontrolü altındadır. Şimdi ABD, Lübnan ve Lübnanlıların sorunlarının çözümüne yardımcı olmak yerine bu ülkeyi ve bu ülke halkını baskı altına almaya geldi.

Amerika’ya gelen Lübnan heyeti, Lübnan için hayali bir çizgi çizmek istiyor ta ki Lübnanlılar bu yolu izleyip direnişteki güç temellerinden ve gelecekteki ekonomik yeterliliklerinden vazgeçsinler diye. Aslında bu yol, Lübnan krizini çözmek için hiçbir sonuca varmayacak yanıltıcı bir yoldur.

Eğer ABD gerçekten Lübnan sorununu çözmek istiyorsa, Lübnan petrolünü İsraillilere değil Lübnanlılara teslim etmeli ve yaptırımlar vb. baskılarını durdurmalı ve aynı şekilde yardım edebilecek ülkeler üzerindeki baskısını da durdurmalıdır ve Mısır gazının Suriye üzerinden Lübnan'a çekilmesi de İran dizelinin Lübnan'a gelişine bir tepkiydi.

Amerika Birleşik Devletleri'ne, bu ülkenin yetkililerinin sözlerine, eylemlerine ve ziyaretlerine güvenemeyiz ve hatta Amerika Birleşik Devletleri'ni ve politikalarını takip edenlere ve onun paralı askerleri ve büyükelçisi olanlara bile boş umutlara kapılmamalarını tavsiye ederiz. Çünkü geçmişte Lübnan'da ABD'ye güvenenler şunu söylüyorlar: 1950'lerde ve 1960'larda Amerika onları nasıl terk etti ve bugün ona bağımlı olanlar endişe ve korku içindeler.

BAE ve Suudi Arabistan gibi bazı Arap ve Körfez ülkeleri geleceği düşünerek ABD'nin daha önceden bildikleri gibi bir ülke olmadığını söylüyor. Çünkü Afganistan'ı ve müttefiklerini bu şekilde terk edenlere güvenilemez ve bu nedenle Amerika'nın bölgedeki tarihi müttefikleri, onun politikaları konusunda endişeli ve bu politikalara bağlı gelecek kaygısı taşıyor.

ABD, Lübnan'da çözüm bulunmasını istemiyor, çözüme de yardımcı olmuyor. ABD'nin açıklamaları net ve onlar parlamento seçimlerini bekliyorlar ve sonuç hoşlarına giderse kapıları şartlı açmaya çalışacaklar, seçimde istedikleri sonuca ulaşamazlarsa farklı bir duruş sergileyecekler.

Lübnanlılar kendi kendine yetme aşamasına geldiklerinde nesilleri ve gençleri için en iyi ülkeyi ve geleceği inşa edebilirler, aksi takdirde sonuç alamayız. Lübnanlılar için tek yol, kendi çıkarlarını anlamaya ve peşinden koşmaya çalışmaktır. Dolayısıyla finansal, siyasi, ekonomik ve geçim alanlarında Lübnan'ın yaşadığı tüm deneyimlerle gerçekçi sonuçlara ve her alanda gerçekçi çözümlere ulaşacak her türlü görüşmeye hazırız. Çünkü bu bizim menfaatimize olan bir şeydir.’

ABD Kongresi'nden Darin LahHood, Darrell Issa, Dan Kildee, ABD'nin Lübnan Destek Grubu Başkanı Edward Gabriel ve ABD'nin Lübnan Büyükelçisi Dorothy Shea'dan oluşan bir heyet dün Lübnan Meclis

Başkanı Nebih Berri ile Lübnan ve bölgedeki genel durumu ve ikili ilişkileri değerlendirmek için bir araya geldi.

rasthaber

Yorumlar