İSRA CEABİS SİYONİST REJİM ZİNDANLARINDA 7. YILINI DOLDURDU

Kudüs'ün güneyindeki Cebelu'l-Mukebbir beldesinden olan 37 yaşındaki, yaralı esir kadın İsra Cemil Ce'abis bugün (11 Ekim Pazartesi) işgal zindanlarında yedinci yılına girdi.  

Görüntülenme: 221 Tarih: 12 Ekim 2021 13:04
İSRA CEABİS SİYONİST REJİM ZİNDANLARINDA 7. YILINI DOLDURDU

Kudüslü Esirlerin Aileleri Komitesi bu vesileyle yaptığı açıklamada İsra Ce'abis'in 11 Ekim 2015 tarihinde Doğu Kudüs'te, Za'im beldesi hizasındaki bir caddede araç sürmekte olduğu sırada tutuklandığını, işgal güçlerinin onu tamamen gerçeklere ters iftiralardan ve tutarsız yalanlardan yola çıkarak tutukladığını dile getirdi. Onun o gün bir kaza yaşadığına ve arabasının alevler içinde kalması sebebiyle bedeninin büyük bir kısmının yandığına dikkat çeken komite, işgal rejiminin akıl dışı birtakım şüphelere binaen onu 11 yıl hapis cezasına mahkum ettiğini dile getirdi. 

İsra Ce'abis, 11 Ekim 2015'te arabasındaki bir tüpün Doğu Kudüs'te işgal rejiminin askeri kontrol noktasına yakın bir yerde patlaması üzerine, işgal güçleri tarafından "eylem teşebbüsü" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Olayda kontrol noktasındaki bir işgalci güvenlik görevlisinin de yaralanması sebebiyle, işgal mahkemesi onu bir İsrail polisini öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla 11 yıl hapis cezasına mahkum etmişti. Kazayla meydana geldiği tahmin edilen bu olayda 32 yaşında ve bir çocuk annesi İsra Ce'abis'in bedeninin %60'ı yanmıştı. 

İsra Ce'abis, olayda bedeninin önemli bir kısmının yanması sebebiyle halen sağlık sorunları yaşıyor ve acılar çekiyor. İşgal rejimi onu muhtelif cezaevlerine nakletti. Son olarak Damon Cezaevi'ne yerleştirildiği ve hâlen bu cezaevinde tutulduğu bildirildi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar