İSMAİL HENİYYE TALİBAN'DAN NE TALEP ETTİ?

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Taliban’ın Afganistan’da Amerikan işgaline karşı kazandığı zaferin ümmetin işgal altındaki topraklarını işgalden kurtarmaya gücünün yettiğini gösterdiğini söyledi. 

Görüntülenme: 183 Tarih: 03 Ekim 2021 13:23
İSMAİL HENİYYE TALİBAN'DAN NE TALEP ETTİ?

Afganistan Dışişleri Bakanı Emirhan Mütteki’yle telefon görüşmesi gerçekleştiren Heniyye, Kudüs’ün işgalden kurtuluşunda Taliban’ın Filistin’deki kardeşlerine destek olmasını ve rol oynamasını beklediklerini ifade etti.
 

Taliban liderlerini ve Afgan halkını işgale karşı kazandıkları büyük zafer dolayısıyla bir kez daha kutlayan Heniyye, Taliban’ın özgürlük savaşı sırasında gösterdiği hikmetli tavırdan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
 

Filistin’in ve özellikle de Kudüs’teki ihlallerin Afganistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarında yer almasını beklediklerini kaydeden Heniyye, direnişin ve ümmetin Kudüs’ün Kılıcı Savaşı’nda kazanılan zafere ve Afganistan’ın işgalden kurtuluşuna sevindiğini söyledi.
 

Afganistan Dışişleri Bakanı Mütteki de Heniyye’ye telefon görüşmesi ve kutlama dolayısıyla teşekkür ederek, Afganistan’da 43 yıl sonra İslami bir hükümet kurulduğunu ve Afganistan sınırları içinde hükümetin kontrolünde olmayan yer bulunmadığını belirtti.
 

Mütteki, mücahit Filistin halkının Kudüs ve çevresinde gerçekleştirdiği cihatla gurur duyduklarını bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar