SİYONİST ASKERLER FİLİSTİNLİ 33 ÜNİVERSİTE ÖGRENCİSİNİ ESİR ALDI

Esirler Kulübü, dün akşam gözaltına alınan Birzeit Üniversitesi öğrencilerinden 33'ünün halen İsrail cezaevlerinde tutuklu bulundurulduğunu ve bugün onlar için duruşma yapılması beklendiğini bildirdi. 

Görüntülenme: 163 Tarih: 15 Temmuz 2021 08:45
SİYONİST ASKERLER FİLİSTİNLİ 33 ÜNİVERSİTE ÖGRENCİSİNİ ESİR ALDI

Filistin’deki Esirler Kulübü, yaptığı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin, Filistinli öğrencileri özellikle Birzeit Üniversitesi'nde eğitim görenleri hedef almasının, oynadıkları öncü rol ve haklı davalarına olan desteklerinden kaynaklandığını belirtti.

İşgal güçlerinin son yıllarda Birzeit öğrencilerini hedef almasının, özellikle bu son dönemde onlarcasını tutuklamasının gerginliği tırmandırdığını vurgulayan Esirler Kulübü, bütün bu uygulamaların, Birzeit öğrencilerinin başta tutuklamalar olmak üzere bir dizi sistematik politikayla karşı karşıya kaldıkları birçok tarihi arka planın uzantısı olduğunu belirtti.

Esirler Kulübü, Filistin'deki öğrencilerin sistematik olarak tutuklanmasının, yüzlerce öğrencinin eğitim sürecini engellemeye ve eğitim haklarını ihlal etmeye katkıda bulunduğu konusunda uyardı.

İşgal kuvvetleri, dün akşam Ramallah'ın kuzeyindeki Turmusaya beldesi girişinde Birzeit Üniversitesi öğrencilerini taşıyan bir otobüsü durdurarak 45 öğrenciyi gözaltına aldı. Daha sonra gözaltına alınan kız öğrencilerin tamamı serbest bırakıldı. Ancak 33 öğrencinin halen gözaltında tutulduğu bildirildi. Bu öğrenciler bir süre önce evleri yıkılan Şelbi ailesini ziyaretten dönerken gözaltına alınmışlardı. 

Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) Birzeit Üniversitesi’ndeki İslami Kitle Öğrenci Grubu, işgal güçlerinin vahşi yöntemleri, barbarlığı ve saldırganlığının, öğrencilerin şevkini ve iradesini kırmayı başaramayacağını hatırlattı.

Son olarak Birzeit Üniversitesi yönetiminden gerekli adımları atmasını talep eden İslami Kitle Grubu, tüm insan hakları ve hukuk kurumlarını, öğrencilerin bir an önce serbest bırakılması için işgal güçlerine baskı yapmaya davet etti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar