İSMAİL HENİYYE SEÇİMLERİN ERTELENMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Filistin Yönetimi’nin, İsrail makamlarının işgal altındaki Doğu Kudüs’teki seçimlere ilişkin bir cevap vermemesini bahane ederek 22 Mayıs’ta yapılması planlanan Filistin milletvekili seçimlerini erteleme kararının esef verici olduğunu vurguladı. 

Görüntülenme: 135 Tarih: 01 Mayıs 2021 14:48
İSMAİL HENİYYE SEÇİMLERİN ERTELENMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Hamas hareketine bağlı El-Aksa televizyonuna açıklamalarda bulunan Heniyye, seçimler sonrası oluşturulması planlanan kurumlar yoluyla çözülmesi gereken birçok meselenin bulunduğunu belirtirken, bu nedenle seçimleri erteleme kararının, Filistin davasını büyük bir boşluğa sürüklediğini belirtti.

Heniyye, “Seçimleri ertelemek, aslında seçimleri iptal etmek ve Filistinlilerin siyasi haklarına el koymak anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin Kudüs’te de icra edilmesinin zaruri olduğuna inandıklarını aktaran Heniyye, ancak Kudüs seçimlerinin, İsrail’den alınacak izne bağlanmasına karşı çıktıklarını bildirdi.

“Tüm Filistinliler, Kudüs savaşı konusunda hemfikirdir” diyen Heniyye, Kudüs seçimleri için de her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Heniyye, gelecek süreçte yapılması gerekenleri ele almak üzere tüm Filistinlilerin katılacağı bir ulusal uzlaşı toplantısı gerçekleştirme çağrısında bulunarak, milletvekili seçimlerinin, Kudüs başta olmak üzere tüm Filistin topraklarında olacak şekilde 22 Mayıs’ta yapılması taraftarı olduklarına dikkat çekti.

Abbas, Seçimlerin Ertelendiğini Resmen Duyurdu

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, işgalci İsrail yönetiminin, “hükümet olmadığı” gerekçesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin seçimlerine ilişkin kendilerine bir cevap vermekten kaçındığını açıkladı ve bunu gerekçe göstererek belirsiz bir tarihe kadar seçimlerin ertelendiğini resmen duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde 29 Nisan Perşembe günü akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren Filistinli Liderler Toplantısı’nda 22 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunan Abbas, “Bugün, Kudüs’te seçimlerin yapılmasıyla ilgili İsrail tarafından bizlere birtakım mesajlar ulaştı. Gönderilen mesajlarda, halihazırda İsrail hükümeti bulunmadığı için seçimler hakkında bir cevap veremedikleri belirtiliyor.” ifadelerini kullandı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar