İSMAİL HENİYYE'DEN KUDÜS DİRENİŞİNE DESTEK AÇIKLAMASI

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, irade ve kimlik savaşında Kudüs halkının yalnız olmadığını ve her zaman yanlarında olacaklarını vurguladı. 

Görüntülenme: 115 Tarih: 23 Nisan 2021 13:46
İSMAİL HENİYYE'DEN KUDÜS DİRENİŞİNE DESTEK AÇIKLAMASI

Yaptığı açıklamada Heniyye, “Kudüs’ün topraklarını, kutsallarını ve halkını savunmaya ve aynı zamanda işgalcilerin yok etmeye ve ortadan kaldırmaya çalıştığı Arap ve İslami kimliğini müşahhas hale getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Mescidi Aksa ile içinde itikafa giren Kudüslülerin şu an itibariyle saldırı altında olduğunu aktaran Hamas lideri, işgal altındaki Kudüs kentinde İsrail güçleriyle direnişçi Filistinliler arasında cereyan eden gerilimi derin endişeyle takip ettiklerinin altını çizdi.

Tüm Filistin halkını, Kudüslülerin direnişine destek vermeye ve yanlarında durmaya davet eden Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Kudüslülerin özgürlüğü ve izzetleri için her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

Heniyye, “Kudüs savaşı; medeniyet savaşıdır, kimlik ve burada varolmanın savaşıdır. Bu savaş, işgal altındaki bir halk ile işgal gücü arasındaki irade savaşıdır.” ifadelerini kullandı.

Mübarek Ramazan ayının onuncu gününün idrak edildiği dün (22 Nisan Perşembe) akşam Kudüs sokakları, işgal ve Yahudi yerleşimciler karşıtı büyük bir direnişe tanıklık etti. İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün ana kapılarından biri olan Bab El-Amud (Şam Kapısı) meydanı savaş alanına döndü. Irkçı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını protesto eden 105 Filistinli genç yaralandı. 

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Siyonist İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te teravih namazı sonrası Eski Şehir’in Şam Kapısı yakınlarında bir araya gelen Filistinli direnişçilere ses bombaları ve TOMA’larla müdahalede bulundu. Bunun üzerine direnişçi gençler, İsrail polisinin müdahalesine karşılık bölgede ateş yakarak barikat kurdu.

Öte yandan Ramazan ayının ilk gününden bu yana işgal güçleriyle Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya ve diğer İslami mekanlara yönelik saldırıları ve bundan kaynaklı gerginlikler sürüyor. Ayrıca işgal güçlerinin, Şam Kapısı başta olmak üzere Eski Şehir çevresindeki müdahaleleri de devam ediyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar