MUHAMMED EBU TAYR'DAN MESCİDİ AKSA UYARISI

Hamas’ın Kudüs kentindeki önde gelen liderlerinden Milletvekili Muhammed Ebu Tayr, işgal güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin son zamanlarda Mescidi Aksa’ya yönelik gerçekleştirdiği ihlalleri, İslami eserlere, Filistinlilerin ibadet özgürlüğüne ve Kudüs tarihine karşı açık bir saldırı olarak değerlendirdi. 

Görüntülenme: 302 Tarih: 14 Nisan 2021 14:26
MUHAMMED EBU TAYR'DAN MESCİDİ AKSA UYARISI

İşgal güçlerinin, mübarek Ramazan ayının ilk gününde Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescidi Aksa'da ezanların okunduğu hoparlörün kablosunu kesmesi üzerine açıklamalarda bulunan Milletvekili Ebu Tayr, Kudüs halkının, işgal rejiminin bu tür ihlalleri karşısında boyun eğmeyeceği ve gerekirse Mescidi Aksa’yı müdafaa etmek uğrunda sıcak çatışmalara girebileceğini vurguladı.

Mescidi Aksa’yı ezansız bırakma girişiminin Kudüslüler için kara kâbus olduğunu ve bunun ilk defa yapılan bir hoyratlık olmadığını aktaran Ebu Tayr, işgal güçleri ile Kudüslüler arasında açık bir savaş ve devam eden bir çatışmanın mevcut olduğunu ifade etti.

Ebu Tayr, uluslararası anlaşmalara ve insani normlara aykırı insanlık dışı uygulamalarıyla işgal rejiminin, Kudüslülerin hayatını zorlaştırmanın yanında Filistinlileri Mescidi Aksa, Kudüs ve topraklarından uzaklaştırmayı hedeflediğine dikkat çekti.

Siyonist makamların, şehirdeki demografik yapıyı değiştirme planını dayatmak amacıyla Kudüslülere karşı sistematik bir savaş yürüttüğünü söyleyen Filistinli yetkili, "Kudüs halkının ortaya koyduğu direniş kararlılığı ve mücadelesi olmasaydı İsrail, Kudüs'ü on yıllar önce işgal edebilirdi." dedi.

Öte yandan Filistinlilere yönelik hadsiz ve hudutsuz suç işleyen işgal güçleri, bu sefer de Mescidi Aksa’nın kuzeybatısındaki El-Esbat (Aslanlı) Kapısı’nın yakınlarında oruçlu Kudüslüler için tahsis edilen iftar yemeklerine el koydu.

Kaynaklar, İsrail askerlerinin iftar için hazırlanan yemeklere el koymasına tepki gösteren Filistinlilere müdahale ettiğini ve birkaç kişiyi darp ettiğini aktardı.

Bununla da yetinmeyen İsrail polisi, Ramazan ayının ilk gününde ilk iftarın yaklaşmasıyla beraber Mescidi Aksa'daki hoparlörün kablosunu kesip akşam ezanının okunmasını engelledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar