YAHYA SİNVAR'DAN FİLİSTİNLİ ESİRLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Gazze sorumlusu Yahya Sinvar, Filistinli esirlerin işgal zindanlarından kurtarılması için verdikleri sözlere bağlı olduklarını teyit etti. 

Görüntülenme: 383 Tarih: 14 Nisan 2021 15:07
YAHYA SİNVAR'DAN FİLİSTİNLİ ESİRLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Yakın zamanda gerçekleştirilen seçimlerde ikinci defa Hamas’ın Gazze sorumlusu seçilen Sinvar, beraberindeki bir heyetle, hareketin askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları komutanlarından esir Hasan Selame'nin Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan ailesini ziyaret etti. 

Ziyaret sırasında yaptığı açıklamalarda Hamaslı lider Sinvar, Selame başta olmak üzere işgal zindanlarındaki tüm Filistinli esirler özgürlüğe kavuşuncaya kadar direnişe devam edeceklerini ve kırmızı çizgilerinden asla taviz vermediklerini vurguladı.

Neler Olmuştu?

Hamas, yaklaşan milletvekili seçimleri için esir Selame’yi Gazze Şeridi’nde aday göstermişti. Ancak abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan Seçim Mahkemesi, esir Hasan Selame'nin "Buluşma yerimiz Kudüs'tür" listesinden çıkarıldığını duyurdu. Mahkeme, listeden ihraç kararının, esirin nihai seçmen kütüğünde kaydının bulunmamasından kaynaklandığını ileri sürdü. 

Bunun üzerine Filistin Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, Filistin Merkez Seçim Kurulu'nun, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde aday gösterdiği esir Hasan Selame'nin adaylığını kabul etmemesini ve ismini "Buluşma yerimiz Kudüs'tür" başlıklı aday listesinden çıkarmasını kınadı.

İsrail zindanlarındaki Filistinli esir Selame'nin aday listesinden uzaklaştırılması üzerine yaptığı basın açıklamasında Bahr, “Bu karar, kahraman esirlerin Filistin davası için ortaya koyduğu fedakarlıkları inkâr ediyor, yok hükmünde sayıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hasan Selame Kimdir?

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde dünyaya gelen Hasan Selame, 1996 yılında Batı Şeria'nın güneyinde yer alan El-Halil'de işgal güçleri tarafından tutuklandı. Hakkında 78 müebbet ve 30 yıl hapis cezası kararı verilen Selame, 13 yıl boyunca tek kişilik hücrede yaşamaya mahkûm edildi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından olan Selame, 5 Ocak 1996'da işgal güçleri tarafından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahya'da şehit edilen Filistin direnişinin sembol isimlerinden Yahya Ayyaş’ın intikamını almak üzere tertip edilen “kutsal intikam operasyonları”nı yöneterek onlarca işgalcinin öldürülmesinde önemli rol oynadı.

Hamas Aday Listesini Merkez Seçim Kurulu’na İletti

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), 15 yıl gibi uzun bir aradan sonra 22 Mayıs'ta yapılacak milletvekili seçimlerine katılmak üzere "Buluşma yerimiz Kudüs'tür" başlıklı aday listesini, Merkez Seçim Kurulu'na teslim ettiğini bildirmişti.

Hamas hareketinin aday listesini içeren dosyayı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan Seçim Kurulu ofisine ileten Hamas Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, burada yaptığı bir konuşmada, işgalci İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirler konusunun ulusal bir mesele olduğunu belirterek, aday listesinin ön sıralarında Filistinli esirlerin bulunduğunu açıklamıştı.

Hayye, Filistinli tutuklulardan Nail el-Bergusi'nin Ramallah, Cemal Ebu'l-Heyca'nın Cenin, Hasan Selame'nin de Gazze'den aday gösterildiğini kaydetmişti.

Filistin Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 Ocak tarihinde 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı. Kararnamede, 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Filistin Anayasası, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılmasını öngörürken İsrail işgali ve ablukası altındaki ülkede 2006'dan bu yana devam eden parçalanmışlık nedeniyle yıllardır genel seçime gidilemedi.

Diğer taraftan Filistin Merkez Seçim Kurulu, 36 aday listesi teslim aldığını ve tümünün kabul edildiğini bildirmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar