ŞEYH NAİM KASIM: FİLİSTİN HALKININ DİRENİŞİ GÜÇLENİYOR

Bölgedeki son gelişmeleri değerlendiren Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, bölgenin olumlu değişimlere doğru ilerlediğini söyledi. 

Görüntülenme: 681 Tarih: 30 Mart 2023 15:13
ŞEYH NAİM KASIM: FİLİSTİN HALKININ DİRENİŞİ GÜÇLENİYOR

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım,  Beyrut bölgesindeki camilerin vaizleri ve imamlarıyla yaptığı görüşmede, Lübnan ile bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Lübnan’daki duruma dair Naim Kasım, cumhurbaşkanı seçimlerinde Hristiyan Marada Hareketi lideri Süleyman Franci destekleyeceklerini duyurdu.

Bölgedeki son gelişmeleri değerlendiren Şeyh Naim Kasım, bölgenin olumlu değişimlere doğru ilerlediğini söyledi.

Naim Kasım, “Bölgede meydana gelen olumlu değişikliklere rağmen maalesef Lübnan'da hala olumsuz bir ortam var.” dedi.

Son günlerde İran ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşma ve bazı Arap ülkelerinin Suriye'ye dönüşü gerçekleştiğini belirten Naim Kasım, “Bugün bölgenin istikrarlı bir aşamasına girmesi için bölge ülkeleri arasındaki ikili ilişkilerin yeniden tesis edilmesine yönelik çabalara tanık oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı, işgal altındaki topraklardaki gelişmeler ile Siyonistler arasında tırmanan iç krizi hakkında, “Bölgede Arap ve İslam ülkeleri arasındaki yakınlaşmaya karşın Siyonist Rejim’in alışılmadık bir şekilde büyük iç krizle uğraştığını ve krizin tamamen açığa çıktığını görüyoruz. Bence iç çatışmalar İsrail’in çöküşü için en önemli faktör olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Naim Kasım,sözlerine şöyle devam etti:

“İsrail, Arap ülkeleriyle normalleşme projesini güçlendirmeye ve bu alandaki konumunu sağlamlaştırmaya çalışırken Filistin halkının direnişinin güçlendiğine tanık oluk.

İsrail rejimi, İran’ı Arap ülkelerinin düşmanı olarak tanımlamaya çalıştı, ancak bugün her şey değişti ve bölge ülkeleri arasında barış ve istikrar yaratmak için yakınlaşmaya şahit oluyoruz."

Şeyh Naim Kasım, bu durumun işgal rejimini siyasi ve söylem açısından yoğun bir kafa karışıklığı içine sürüklediğini kaydetti.

Naim Kasım, “Bölgede olumlu gelişmeler yaşanırken Lübnanlıların  bu gelişmelere katılma hakkı yok mu? Böyle bir durumda Lübnan’daki siyasi partiler seçeneklerini iyi düşünmelidir; Çünkü bölgede işler değişti ve Lübnan cumhurbaşkanının seçimi Lübnanlıları ilgilendiriyor.Tüm dış müdahale ve baskılar bu sorunu çözmede hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu yüden hep birlikte doğru çözüme ulaşmak için harekete geçmeliyiz.” diye konuştu.

tesnim

Yorumlar