MECDU OPERASYONU SİYONİSTLERİN KAFASINI KARIŞTIRDI

İşgal altındaki Filistin topraklarının kuzeyindeki Mecdu kavşağı yakınlarında, Pazartesi günü meydana gelen patlamayla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. İsrail güvenlik teşkilatları yayın yasağının getirildiği operasyonla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada olayın arkasında Lübnan Direniş Hareketi Hizbullah’ın olabileceği belirtildi. 

Görüntülenme: 102 Tarih: 18 Mart 2023 23:40
MECDU OPERASYONU SİYONİSTLERİN KAFASINI KARIŞTIRDI

İsrail resmi güvenlik birimleri, “hafta başında, 65. Yol üzerindeki Mecdu kavşağı yakınında patlayıcı bir düzeneğin infilak etmesi sonucunda İsrailli bir yerleşimcinin ciddi şekilde yaralandığını” bildirdi.

İsrail medyasına göre, İsrail işgal güçleri, olayın arkasında Lübnan direniş hareketi Hizbullah’ın olmasından şüpheleniyor.

Ortak açıklama yapan İsrail ordusu, İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin Bet ve İsrail polisi, herhangi bir kanıt sunmadan işgal altındaki Filistin’in kuzeyindeki “Mecdu” kavşağının yakınında meydana gelen operasyonun failini, etkisiz hale getirdiklerini iddia ettiler.
Güvenlik bildirisinin ilk soruşturmana göre, operasyonun arkasındaki kişi, bu hafta başlarında Lübnan topraklarından işgal altındaki Filistin'e geçiş yapmış.

Ortak bildiride, “Mecdu kavşağı yakınlarındaki saldırıdan sonra, failin bir arabayı durdurduğu ve sürücüden kuzeye gitmesini istediği ortaya çıktı” bilgisi de paylaşıldı. Son olarak "saldırının, Hizbullah'ın sorumluluğunun da soruşturulduğu kapsamlı bir araştırmaya tabi olduğu" vurgulandı.

İsrail medyası, işgal altındaki Filistin'in kuzeyinde "tehlikeli bir güvenlik olayı" olarak nitelendirdiği olayı bildirdi ve "güvenlik sorununun Mecdu kavşağında 65. Yol üzerinde patlayan bombadan kaynaklandığını" belirtti.
İsrail Kamu Yayın Kuruluşu Kan, Şin Bet’in Pazartesi sabahı meydana gelen olayla ilgili daha fazla ayrıntı yayınlanmasını yasakladığını bildirdi. Raporda “Yetkililer failin kimliği hakkında görüşmeler yapıyor ve Hizbullah’ın dahil olup olmadığını araştırıyor. Şüpheler, Hamas ve Salih el-Aruri'nin önderlik ettiği Lübnan'daki cephesi etrafında dönüyor” denildi.

Yedioth Ahronoth gazetesine göre ise "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Güvenlik Bakanı Yoav Gallant, İsrailli yetkililere Mecdu operasyonuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamaları talimatını verdi.”

Ayrıca olayın ardından Netanyahu ve aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich’in programlarını yarıda kestikleri ortaya çıktı.

Herzog: Düşman İsrail birliğinin parçalandığının farkında
Bu arada İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Mecdu kavşağında yaşanan olay üzerinden “iç savaş” uyarısında bulundu.

Halka hitap konuşmasında uyarılarını dile getiren Herzog, “Vahim güvenlik olayı, düşmanlarımızın, İsrail birliğinin parçalandığını gayet iyi anladığının ve buna göre hareket ettiğinin açık kanıtıdır” dedi.

“Can kayıplarının olduğu gerçek bir sivil savaşın, sınırını geçmeyeceğimiz bir çizgi olduğunu düşünenlerin hiçbir fikri yok” telkininde bulunan Herzog, “uçurumun yakın olduğunu” sözlerine ekledi

Herzog, işgalin tarihi bir kriz veya belirleyici bir anayasal değişikliği arasında kritik bir yol ayrımında olduğunu vurguladı.
Mecdu kavşağındaki olayla ilgili soruşturmaları beklemeleri gerektiğini ifade eden İsrail muhalefet liderlerinden Yair Lapid ise, “Eğer Hizbullah’ın sorumluluğu varsa İsrail, savaşın eşiğinde bile olsa yanıt vermekten başka seçeneği olmayacak” dedi.

Lapid, Hizbullah’a yanıt verilmediği takdirde, caydırılık konusunda büyük bir kayba uğrayacaklarını iddia etti.

Kudüs Haber Ajansı - KHA

Yorumlar