İMAM HAMENEİ: BATILILAR LİBERAL DEMOKRASİ MANTIĞI İLE TÜM DÜNYAYI TALAN ETTİ

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyit Ali Hamanei, ''ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın tüm emperyalist güçleri, İran İslam Cumhuriyeti'nin gelişmesinden sinirleniyor, strese kapılıyor ve üzülüyorlar. Bu nedenle sahaya inerek ellerinden geleni yapıyorlar. Tabi hiçbir halt edemezler. Bugüne kadar halt edemediler bundan sonra da edemeyeceklerdir'' dedi. 

Görüntülenme: 999 Tarih: 19 Kasım 2022 12:58
İMAM HAMENEİ: BATILILAR LİBERAL DEMOKRASİ MANTIĞI İLE TÜM DÜNYAYI TALAN ETTİ

İslam İnkılabı Lideri  Ayetullah Seyyid Ali Hamanei yetkililerin ülke sorunlarını çözme doğrultusudaki çabalarına değinerek "Halkı kışkırtamayan kaos olaylarının önde gelenleri ve arka plandaki unsurlar şimdi de şirret dolu eylemlerini devam ettirerek yetkililerimizi yormak istiyorlar. Ancak kaos bitecek ve milletimiz günden güne artan nefreti ile daha güçlü ve daha motive bir şekilde çalışmalarına ve gelişme yoluna devam edecektir."dedi. 

İslam İnkılabı Lideri sözlerinde  emperyalizmin İslami İran'a karşı temel derdi ile ilgili olarak "Emperyalizmin İran İslam Cumhuriyeti ile temel sorunu bizim gelişmemizdir, dünyada parlamamızdır. Batı dünyasının liberal demokrasi mantığı tabii ki geçersiz hale gelecektir." dedi. 

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Batı dünyasının liberal demokrasi mantığıyla sulta kurmasına değinerek "Son otuz küsur yılda  özgürlüğün olmayışı veya demokrasi yoksunluğu bahanesiyle de ülkelerin kaynaklarını yağmalamaya başlamışlardır. Yoksul Avrupa birçok ülkeyi alt ederek  zenginleşmeye karar vermiştir. Afganistan bunun net ve yakın örneğidir. Amerika anti demokratik yönetimin olması bahanesiyle saldırdı ancak 20 yıl cinayet ve yağmanın ardından aşağılanmış bir şekilde bu ülkeyi terk etti, aynı yönetim de bu ülkede işbaşına geldi." dedi. 

İslam İnkılabı Lideri "Şimdi de İran'da gerçek demokrasi ve din temelinde bir yönetim kendi halkına kimlik kazandırdı, onları diriltti ve gerçekte Batı'nın liberal demokrasi mantığını çürüttü." dedi. 

Ayetullah Hamanei sözlerine şöyle devam etti: "İçerideki bazı kişiler, Batı propagandasına dayanarak, İslami yönetimizde, özgürlük ve demokrasi olmadığını söylüyor, halbuki bu sözlerin ifade edilmesi de bizzatihi özgürlüğün göstergesidir, benzer olmayan hükümetlerin iktidara gelmesi de siyasi düşünce açısından halkın seçme hakkının bir göstergesidir."

İslam İnkılabı Rehberi, İslam Cumhuriyeti'nin Amerika'ya, onun başını çektiği emperyalizme ve onların zorbalık ve zorlamalarının baskısına karşı durduğunu belirterek "İslam Cumhuriyeti'nin güçlü sesi ne zaman yükselse, düşmanın İslami yönetime karşı saldırma çabaları da artıyor." dedi. 

Ayetullah Hamanei "Bu rahatsızlık ve öfke nedeniyle Amerikalılar ve Avrupalılar tüm imkanlarıyla sahaya giriyorlar ama daha önce yapamadıkları ve gelecekte de yapamayacakları gibi hiçbir halt edemiyorlar." dedi.

Ayetullah Hamanei'nin konuşması şöyle:

''Emperyalizmin İran İslam Cumhuriyeti ile sorununun temeli şudur: İran İslam Cumhuriyeti gelişip müreffeh olursa Batı dünyasının liberal demokrasi mantığı geçersiz kılınacaktır.

Batılılar liberal demokrasi mantığıyla 2 yüzyıldan fazla tüm dünyayı talan etti. Bir yere özgürlük yok, diğerinde demokrasi yok diyerek girdiler. Demokrasi kurmak bahanesiyle o ülkenin hazinelerini ve kaynaklarını sömürdüler. Yoksul Avrupa, zengin Hindistan ve Çin gibi ülkelerin felakete sürüklenmesine karşılık zenginleşti. İran doğrudan sömürgeleştirilmedi ancak burada da istedikleri gibi davrandılar.

Bir örneği gözümüzün önündeki Afganistan'dır. Amerikalılar 20 yıl Afganistan'da cinayet işledi. Her türlü cinayeti gerçekleştirdiler. 20 yılın ardından devirdikleri hükümete tekrar Afganistan'ı verdiler ve rezaletle bu ülkeden çıktılar.

Eğer dünyada liberal demokrasi mantığını reddeden ve gerçek bir mantıkla halkına kimlik veren bir sistem oluşursa, ülkesinin halkına kimlik veren, onları uyandıran, güçlendiren ve liberal demokrasi mantığına karşı koyan bir hükümet oluşursa, liberal demokrasi mantığı reddedilir. Bu, İran İslam Cumhuriyeti Devleti'dir.

8 yıllık Kutsal Savunma dönemi çok önemli bir olaydı. Gençlerimiz orada ne yaşandığını bilmiyor. 8 yıl tüm dünya güçleri bir taraftayken İran tek başınaydı. Bazen bazı ülkelere saldırılar gerçekleşiyor, ancak İran kadar değildi. Nato o dönem Saddam'la birlikteydi. ABD Saddam'ın yanındaydı, Sovyetler Birliği de öyle. Yugoslavya gibi Sovyetler Birliği yanlısı olmayan ve ABD'ye bağımlı olmayan bazı Avrupa ülkeleri de Saddam'ın yanında saf tutmuştu. Bütün dünya bir tarafta, İran diğer taraftaydı. Biz eli boş bu savaştan galip ayrıldık. 8 yıllık savaşta tam ve muhteşem bir zafere imza attık''.

tesnim/parstoday

 

Yorumlar