NABLUS'TA ŞİDDETLİ ÇATIŞMA

Dün (29 Haziran Çarşamba) akşam, yahudi yerleşimcilerin Nablus'un doğu kısmında bir bölgeye düzenledikleri baskın yüzünden Filistinli ahaliyle işgal güçleri ve onların gerilla gücü niteliğindeki yahudi yerleşimciler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.  

Görüntülenme: 479 Tarih: 30 Haziran 2022 04:13
NABLUS'TA ŞİDDETLİ ÇATIŞMA

Yerel kaynakların verdiği haberlere göre yahudi yerleşimcilerin Yusuf'un Kabri isimli türbeye baskın düzenleyerek orada talmudi ayinler düzenlemelerine imkan sağlamak amacıyla İsrail işgal güçleri, aralarında bir askeri buldozerin de bulunduğu 30 araçla bölgeye baskın düzenlediler. 

İşgal güçleri Yusuf'un Kabri çevresine yayıldı ve bazı keskin nişancılar da Amman Caddesi üzerindeki evlerin çatılarına konuşlandı. 

Gençlerin Yusuf'un Kabri'ne giden caddeleri lastik yakarak kapatmaları üzerine işgal güçlerinin de göz yaşartıcı gaz bombaları atmaları neticesinde çatışmalar çıktı. 

Aralarında 4 çocuğun da bulunduğu birçok kişi atılan gaz bombalarından dolayı nefes alma krizleri yaşadı ve tedavi için Rividya Hastanesi'ne kaldırıldılar. 

Filistinli gençler de işgal güçlerine el yapımı patlayıcılarla ve gerçek mermilerle karşılık verdiler. 

Normalde Şeyh Yusuf adında birine ait olduğu söylenen ancak yahudilerin Yusuf Peygamber'e ait olduğunu iddia ettikleri söz konusu türbeye yerleşimciler zaman zaman ayinler düzenlemek için baskınlar gerçekleştiriyorlar. İşgalcilerin iddialarının tarihi gerçeklere uymadığı ancak onların burayı sahiplenmek ve yahudileştirmek amacıyla bu iddialardan yararlanmak istedikleri araştırmacılar tarafından dile getiriliyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar