SİYONİST MAHKEME AHMED MANASIRA İÇİN TALEP EDİLEN CEZA İNDİRİMİNİ KABUL ETMEDİ

Çocuk yaşında esir edilen ve soruşturma esnasında kendisine hem bedensel hem de psikolojik yönden işkence edilmesi sebebiyle ruhsal ve bedensel sağlığı bozulan Kudüslü esir Ahmed Manasıra'nın sağlık durumunun kötü olması ve cezasının üçte ikisini çekmiş olması sebebiyle hakkında üçte birlik ceza indirimi yapılması amacıyla yapılan başvuruyu işgal mahkemesi reddetti.  

Görüntülenme: 115 Tarih: 28 Haziran 2022 18:01
SİYONİST MAHKEME AHMED MANASIRA İÇİN TALEP EDİLEN CEZA İNDİRİMİNİ KABUL ETMEDİ

İşgal mahkemesi bugün (28 Haziran Salı) öğle saatlerinde, Manasıra'nın sağlık durumunun kötü olmasından dolayı erken serbest bırakılması talebini değerlendiren Ceza İndirimi Komitesi önünde duruşma yaptı.  

İsrail işgal rejiminin cezaevleri idaresine bağlı "Ceza İndirimi Komitesi" çocuk yaşta tutuklanan Ahmed Manasıra'nın eylemini, işgal rejiminin sözde Terörle Mücadele Yasası'na göre "terör eylemi" kategorisine dahil etme kararı verdi. Bu yüzden hakkında ceza indirimi yapılamayacağı hükmü verildi. 

Manasıra'nın savunma heyeti mahkemenin kararının hukuki ve anayasal yönden hatalı olduğunu ve ergenlik çağından küçük çocuklar hakkındaki hukuk ilkelerinin ve uluslararası sözleşmelerin prensiplerinin ayaklar altına alınması anlamına geldiğini dile getirdi. 

13 yaşında esir edilen ve bugün 20 yaşına gelmiş olan Ahmed Manasıra'nın maruz kaldığı insanlık dışı uygulamalar, işkenceler ve hücre hapisleri yüzünden ruhsal ve bedensel yönden birçok sorun yaşadığı belirtiliyor. Bu arada soruşturma esnasında maruz kaldığı darp yüzünden kafasında şişme meydana geldiği ve bu sebeple çok şiddetli baş ağrıları ve acılar çektiği belirtiliyor. 

İşgal güçleri 2015 yılında Ahmed Manasıra'yı, bıçaklı eyleme kalkıştıkları iddiasıyla, amcasının oğluyla birlikte üzerlerine ateş ettikten sonra esir etmişlerdi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar