İLHAM ALİYEV BAKÜ'DE EHUD BARAK İLE GÖRÜŞTÜ (ANALİZ)

İlham Aliyev yönetiminin ırkçı İsrail rejimi ile ilişkileri geliştirme çabalarının devamında, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, işgal rejimi eski Başbakanı Ehud Barak ile Bakü'de görüştü. 

Görüntülenme: 191 Tarih: 19 Haziran 2022 20:14
İLHAM ALİYEV BAKÜ'DE EHUD BARAK İLE GÖRÜŞTÜ (ANALİZ)

İlham Aliyev yönetimi yetkililerinin işgal rejimi İsrail yetkilileriyle karşılıklı görüşmeleri çerçevesinde 2014 yılından beri, Aliyev her sene İsrail'in eski Başbakanı Barak ile Bakü'de uluslararası forumun oturum aralarında görüşmüştür. Aliyev başta olmak üzere Bakü yetkililerinin korsan İsrail rejimi ile ilişkileri geliştirme eğilimleri, Müslüman Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarının çeşitli bahanelerle, gösteri düzenlemek, toplantı ve konferansta bir araya gelmek ve hatta konuşma tertip etmekten yoksun bırakıldığı bir durumda devam ediyor.

Müslüman Azeriler, ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerin geliştirilmesine karşı çıkmasına rağmen, Aliyev yönetimi, bu rejim yetkilileriyle sürekli şekilde temaslarda bulunarak, Bakü-Tel-Aviv münasebetlerini güçlendirmeye, hatta Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin işgal rejimi ile ilişkilerinin iyileştirmesine katkı sağlamaya çaba göstermekte. Uluslararası Siyonizm ve Bakü'deki Türkçü gruplara bağlı ırkçı hareketlerin sanrılarının aksine, Aliyev yönetimi, Müslüman Azerbaycan milletinden uzaklaşmakta ve bu ülkede halk tabanını kaybetmektedir. Aslında, dostluk maskesiyle Müslüman ülkelere yaklaşan İsrail rejimi gibi bir düşmanı kazanmak için Aliyev yönetimi, içeride halk desteğini ve dışarıda da bazı bölgesel müttefiklerini de kaybetmekte.

Bu endişeler yüzünden, Aliyev yönetimi, geçen 30 senede, işgal topraklarında büyükelçilik açmayı ertelemiştir. Bu bağlamda, Bakü yetkililerine yakınlığıyla bilinen siyaset uzmanı Oktay Sadıkzade, ocak 2010'da, İsrail parlamentosunun eski üyelerinden Yusuf Şagal'in Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal topraklarında büyükelçilik açmasına ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

Sadıkzade  Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal topraklarında büyükelçilik açması için 3 ila 7 sene beklemek gerektiğini, Bakü yönetimi bu bağlamda bazı pratik adımlar atmasına rağmen, pek acele etmediğini, ancak bu seneler boyunca, İsrail rejimi ile ilişkileri geliştirmek için ciddi çabalarda bulunacağını ifade etmişti.

Bu Azeri uzman bununla birlikte, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bazı üyelerinin siyonist rejim İsrail'e pek sıcak davranmadıkları için Azerbaycan Cumhuriyeti'nin yakın gelecekte, işgal rejimi İsrail'de büyükelçilik açmasını beklememek gerektiğini belirtmişti.

Azerbaycan Cumhuriyeti içindeki ve bölgesel düzeydeki şartlar, Aliyev yönetiminin korsan rejim İsrail  ile ilişkiyi alenileştirmekten  kaçınacak şekildedir. Bu nedenle,Siyonist rejimin eski bir yetkilisinin Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesi, onların Bakü yetkililerine resmi raporlar sunmak için az bir zaman ayırdıklarını gösteriyor. 

Aliyev'in eski bir Siyonist yetkili ile yaptığı görüşme, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Siyonist rejim vatandaşlarıyla görüşmeye ilgi gösterdiğini ortaya koymakta. Aliyev, Siyonistler'in onu sevdiğini ve cumhurbaşkanlığında kalması için çaba gösterdiğine inanıyor. Osya, İsrail yetkilileri, sadece siyonist rejimin çıkar ve menfaatleri peşinde olup, diğer milletlerin çıkarlarına hiç önem vermemekteler.

Siyonist rejim bilindiği gibi, Azerbaycan cum.'nin çeşitli siyasi, ekonomik ve kültürel sektör ve bölümlerine hiç görülmemiş şekilde sızmış ve etkinliğini arttırmıştır. İsrail rejimi bu çabalarından, Tel-Aviv karşıtı ülkelere darbe vurmak peşindedir.

Parstoday

Yorumlar