İZAK RABİN'İN ÖLDÜRÜLMESİNDE NETANYAHU'NUN PARMAĞI MI VAR?

İsrail'in Kanal 12 adlı televizyonu, dün (17 Ekim Pazar), Likud Partisi Genel Başkanı ve eski İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Rabin'in öldürülmesinin yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek anma törenlerine, ilk kez ve şimdiye kadar izlediği tutuma aykırı bir tavır sergileyerek iştirak etmeyeceğini haber vermişti.  

Görüntülenme: 136 Tarih: 18 Ekim 2021 13:40
İZAK RABİN'İN ÖLDÜRÜLMESİNDE NETANYAHU'NUN PARMAĞI MI VAR?

Bu arada Rabin Ofisi eski Genel Müdürü FM 103 adlı radyoya yaptığı açıklamada, Netanyahu'nun 26 yıl önce muhalefetin başını çektiği sırada sergilediği tavırdan dolayı, katılacaklar tarafından sert eleştirilere maruz kalacağını bildiği için bu kez yıllık anma törenlerine katılmama kararı aldığı iddiasında bulundu. 

Söz konusu kişi açıklamasında; "Netanyahu'nun bu hikayede büyük bir rolü var." ifadesini kullandı. 

Siyonist işgal rejiminin eski başbakanlarından olan İzak Rabin, 5 Kasım 1995 tarihinde, FKÖ ile Oslo İlkeler Anlaşması imzalamayı ve uzlaşmayı kabul etmesinden dolayı bir resmi tören esnasında Yigal Amir isimli aşırı siyonist bir şahıs tarafından öldürülmüştü. 

Rabin Ofisi'nin eski Genel Müdürü, Rabin'e yönelik bu cinayetin işlenmesinde Netanyahu'nun tahriklerinin büyük payı olduğu iddiasında bulunarak; "İkinci bir cinayet işlenmesini de uzak bir ihtimal olarak görmüyorum." ifadesini kullandı. 

Söz konusu şahsın bu sözüyle de Bennett'e yönelen bir tehlikeye işaret ettiği sanılıyor. Netanyahu'nun işgal rejiminin parlamentosu durumundaki Knesset'te yaptığı konuşmada; "Bennett, orta ve sol gruplar ile Arap Listesi'ni bir araya getirerek koalisyon oluşturmasından sonra hükümetin yasal bir başkanı değildir." ifadesini kullanması dikkat çekmişti. 

İşgal rejimi bugün, Rabin'in öldürülmesinin, İbrani takvimine göre 26. yıldönümü münasebetiyle anma törenleri düzenliyor. Törenin öğleden sonra Kudüs'teki Herzl Tepesi'nde bulunan Devlet Büyükleri Mezarlığı'nda başlayacağı duyurulmuştu. Ayrıca başta Knesset olmak üzere muhtelif kurumlarda da onun anılması için özel programlar ve oturumlar düzenleneceği bildirilmişti. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar