SİYONİST GÜÇLER KALANSUVA'DA BİR EVİ YIKTI

Siyonist işgal yönetimine ait iş araçları bugün (13 Ekim Çarşamba) Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinde yer alan Kalansuva şehrinde Filistinlilere ait bir evi yıktı. 

Görüntülenme: 136 Tarih: 13 Ekim 2021 14:27
SİYONİST GÜÇLER KALANSUVA'DA BİR EVİ YIKTI

Görgü tanıkları yıkılan evin Kaşkuş ailesine ait olduğunu ve iki kattan oluşan evin henüz inşa halinde olduğunu dile getirdiler. 

Geçtiğimiz günlerde de yine 1948'de işgal edilmiş bölgede yer alan Kefr Kasım şehrinde arka arkaya iki Filistinlinin evinin yıkıldığı, bunlardan birincisinin sahibine yıktırıldığı, ikincisinin de işgal güçlerine ait iş araçları tarafından ve kalabalık bir polis grubunun gözetiminde yıkıldığı haber verilmişti. 

Kudüs'te ve Batı Şeria'da olduğu gibi Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinde de işgal rejimi sık sık Filistinlilere ait evleri, dükkanları ve atölyeleri ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıyor. 

Yahudi yerleşimciler için Filistinlilerin arazilerini gasp edip evler inşa eden, sonra işgal altındaki topraklarda yahudi nüfusun artırılması amacıyla dünyanın değişik ülkelerinden getirilen göçmen yahudilere çoğu zaman maliyetinden de düşük fiyatlarla satan işgal yönetimi Filistinlilerin ruhsat alabilmeleri için çok yüklü miktarlarda vergiler çıkarıyor ve çoğu zaman da müracaatlarının bütün şartlara uygun olmasına rağmen yine de ruhsat vermiyor. Ruhsatsız inşaat yapmaları durumunda da önce onları evlerini kendi elleriyle yıkmaya zorluyor; yıkmamakta direnmeleri durumunda ise belediye ekiplerini gönderip yıktırırken ev sahibini de en az 80 bin şekel yıkım masrafı ödemek zorunda bırakıyor.

Bir araştırma merkezinin hazırladığı rapora göre İsrail işgal yönetimi 1948'de yaşanan büyük felaketten sonra geçen süre içinde Filistinlilere ait 172 bin 900 evi yıktı ve bir milyon 324 bin Filistinliyi de tarihi Filistin topraklarından çıkmaya zorladı. Onlardan gasp ettiği arazilerin üzerine de dünyanın değişik bölgelerinden getirttiği beş milyondan fazla yahudi göçmeni yerleştirdi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar