KNESSET'TE AYAK OYUNLARI

İşgal rejimi televizyonlarından “i24 news”, eski başbakan ve ana muhalefet lideri Binyamin Netanyahu başkanlığındaki Likud Partisi’nin parlamentoya özellikle Arapları ilgilendiren yasa tasarıları sunmaya hazırlandığını söyledi. 

Görüntülenme: 82 Tarih: 20 Temmuz 2021 08:07
KNESSET'TE AYAK OYUNLARI

Haberde, Likud Partisi’nin iktidardaki koalisyon partileri arasına görüş ayrılığı sokmak için Knesset’e sunacağı yasa tasarıları arasında Arapçanın tüm liselerde zorunlu ders olarak okutulması önerisinin de bulunduğu kaydedildi.
 

İşgal rejimi televizyonu, Arapçanın liselerde zorunlu ders olarak okutulması önerisinin daha önce de birkaç kez Knesset’e sunulduğunu ve söz konusu önerinin koalisyon ortağı solcu parti Meretz tarafından hararetle savunulduğunu, yasayı daha önce parlamentodan geçirmek için birkaç kez girişimde bulunan Meretz’in başarılı olamadığını belirtti.
 

Haberde, Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi’nin koalisyon ortaklarından Merezt ve Ortak Arap Listesi’ni mayınlı alana çekmeye çalıştığı, her iki partinin de üyelerini Knesset’teki oylamalarda iktidar lehine ve muhalefet aleyhine oy kullanmaya zorladığı ifade edildi.
 

İsrail muhalefetinin Araplarla ilgili yasa tasarılarıyla Arap seçmenleri ve özellikle de Ortak Arap Listesi ve Meretz yanlılarını iktidardaki koalisyona karşı kışkırtmak istediği dile getirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar