GASIP İSRAİL BAYRAK YÜRÜYÜŞÜNE İZİN VERDİ

İsrail'de İbranice yayın yapan Haaretz gazetesi, işgal makamları arasında çatlaklara neden olan Bayrak Yürüyüşü’nün, polis biriminin resmi onayı doğrultusunda Kudüs’teki İslami mahallelerden geçmek suretiyle gerçekleştirileceğini duyurdu. 

Görüntülenme: 134 Tarih: 12 Haziran 2021 07:09
GASIP İSRAİL BAYRAK YÜRÜYÜŞÜNE İZİN VERDİ

Söz konusu gazete, Bayrak Yürüyüşü’nün, İsrail bayrakları ve dini ritüeller eşliğinde işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Bab el-Amud (Şam) Kapısı'ndan başlayarak aynı şekilde Kudüs Surlarında bulunan El-Halil Kapısı ve ardından Mescidi Aksa'nın batı duvarı olan Burak Duvarı'na doğru ilerleyeceğine dikkat çekti.

Diğer taraftan El-Aksa televizyon kanalına gündem başlıklarını değerlendiren Hamas’ın önde gelen isimlerinden Halil el-Hayye, İsrail rejiminin, Yahudi yerleşimcilerin Kudüs ve Aksa’daki kışkırtıcı eylemlerini kontrol altına almaması durumunda büyük şimşeklerle yüzleşeceği uyarısında bulundu.

Barbarlıkta sınır tanımayan Yahudi örgütlerinin, düzenlemeyi planladığı Bayrak Yürüyüşü’nün masada kalmaya devam etmesine karşı ateşkes konusunun kırılganlığının da süreceğine dikkat çeken el-Hayye, “Ateşkesin kalıcı olması için işgal altındaki Kudüs mahallelerinde yürütülen tehcir politikası durdurulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İşgal yönetiminin güvenlik ve siyasi işlerinden sorumlu İsrail Güvenlik Kabinesi, Kudüs’te düzenlenmesi planlanan Bayrak Yürüyüşü’nün, İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin üzerinde mutabık kaldığı bir plana göre yapılması şartıyla 15 Haziran’a ertelendiğini duyurmuştu.

Filistinli Gruplar İsrail’i Uyardı

Filistinli gruplar, 5 Haziran’da yaptıkları ortak açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Bab el-Amud (Şam Kapısı)'ndan geçecek "Bayrak Yürüyüşü" düzenlememesi konusunda işgal rejimine uyarıda bulunarak, İsrail saldırıları ve hak ihlallerinin durdurulmaması halinde direniş eylemlerinin sürdürüleceğine vurgu yaptı.

Konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında Hamas'ın Kudüs'teki Sözcüsü Muhammed Hammade, Bayrak Yürüyüşü ile Kudüs Kılıcı Operasyonu’nda zedelenen İsrail imajını düzeltmenin amaçlandığına dikkat çekerken, İsrail rejiminin, iç sorunlarını ve siyasi krizlerini çözmek için Kudüs'ü ve Mescidi Aksa’yı bir araç olarak kullanmaması konusunda uyardı.

Keza İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi beklenen yürüyüşü, Filistinlilere ve işgal altındaki topraklarına yeni bir saldırı şeklinde değerlendirerek, Filistin halkına, Yahudi yerleşimcilerin baskın ve saldırılarına karşı Mescidi Aksa'yı muhafaza etme çağrısı yaptı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar