TERÖRİST İSRAİL ASKERLERİ HAMAS LİDERLERİNDEN ADNAN EL HUSARİ'Yİ ESİR ALDI

Yaklaşan Filistin seçimlerinden duyduğu rahatsızlığı her fırsatta açığa vuran işgal rejimi, Filistinli siyasilere özellikle de Hamas mensubu yöneticilere yönelik baskı, gözaltı ve tutuklama politikalarını aralıksız sürdürüyor. 

Görüntülenme: 134 Tarih: 19 Nisan 2021 14:48
TERÖRİST İSRAİL ASKERLERİ HAMAS LİDERLERİNDEN ADNAN EL HUSARİ'Yİ ESİR ALDI

Filistinli kaynaklar, İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria`nın kuzeyindeki Tulkerim kentinde bulunan evine düzenlediği baskın sonrasında Hamas liderlerinden Adnan el-Husari’yi gözaltına aldığını bildirdi.

Konuya ilişkin detayları aktaran el-Husari ailesi, İsrail işgal askerlerinin, evi hoyratça bastığını, içindeki eşyaları tahrip ettiğini ve aile üyelerinin iletişim araçlarına el koyduğunu açıkladı.

Defalarca işgal güçleri tarafından tutuklanan Hamaslı yönetici el-Husari’nin, en son geçtiğimiz kasım ayında evine baskın yapıldığı ve saatlerce alıkonulduğu belirtildi.

Esir takası ile özgürlüğüne kavuşan el-Husari, çoğu idari tutukluluk olmak üzere hayatının 12 yılını işgal zindanlarında geçirdi. Son olarak 2019 sonlarına doğru tutuklanan özgürleştirilmiş eski esir, 15 aylık idari tutukluluk cezasının akabinde henüz iki ay önce serbest bırakılmıştı.

Siyonist İsrail hapishanelerinde tutulduğu sırada Tel Aviv yönetiminin "idari tutukluluk" zulmünü protesto eden el-Husari, 2014 yılında yanındaki Filistinli esirlerle beraber 62 gün üst üste açlık grevi eyleminde bulundu.

Esir el-Husari’nin, hapishanelerin kötü koşulları altında ve maruz kaldığı uygulamalar sonucu disk hastalığı ve şiddetli sırt ağrısına yakalandığı, bu sebeple hareket etmekte zorlandığı ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar