TERÖRİST İSRAİL FİLİSTİNLİ HASTA ESİRLERİN TEDAVİSİNİ ENGELLİYOR

 

Görüntülenme: 1520 Tarih: 15 Eylul 2020 04:23
TERÖRİST İSRAİL FİLİSTİNLİ HASTA ESİRLERİN TEDAVİSİNİ ENGELLİYOR

Siyonist İsrail’e bağlı Nakab Çöl Hapishanesi İdaresi, Filistinli hasta esirlere tedavi sağlamayı sürekli erteliyor ve onları kasıtlı olarak tıbbi ihmale maruz bırakarak, ıstırap çektikleri hastalıklarla baş başa bırakıyor. 
 
Filistin Esir İşleri Heyeti, basına yaptığı açıklamada, Nakab Çöl Hapishanesi İdaresi’nin Filistinli hasta esirleri kasıtlı olarak tıbbi ihmale maruz bıraktığını ve onlara gerekli tedaviyi sağlamadığını ifade etti.
 
Heyet, dün yayınladığı raporda, kalp hastalıklarından mustarip olan El-Halil kenti nüfusuna kayıtlı 48 yaşındaki esir Mahmud dahil olmak üzere bazı hasta esirler hakkında bilgi paylaştı. 
 
Yayınlanan raporda, Filistinli esir Mahmud’un birkaç gün önce testlerin yapılması için hastaneye kaldırıldığı fakat kendisine şu ana kadar herhangi bir sonuç bildirilmediği gibi tedavisinin de yapılmadığı belirtildi.  
 
Tutuklanmadan önce İsrail güçleri tarafından gerçek mermilerle bacağından yaralanan Cenin kentinden olan 47 yaşındaki Filistinli esir Edip Ebu Hüseyn ise, bacağındaki yara başta olmak üzere farklı tıbbi rahatsızlıklarla mücadele ediyor. Esir İşleri’nin raporuna göre; Ebu Hüseyn de esir Mahmud gibi tıbbi ihmale maruz bırakılıyor. 
 
Siyonist İsrail hapishanelerinde bulunan esirler, kötü sağlık koşulları altında yaşamlarını sürdürüyor. Filistinli esirlerin birçoğu vücuduna zarar veren ve onu zayıflatan fiziksel ve psikolojik işkence yöntemlerine maruz kalıyor.
 
İsrail’e bağlı hapishane idareleri, Filistinli hasta esirlerin tedavi görmeleri için hastanelere naklini sürekli erteliyor. Daha da kötüsü, hasta ve yaralı esirlerin nakilleri ambulans yerine sağlıksız kapalı araçlarla yapılıyor. Ayrıca nakil esnasında esirler, işgal güçlerinin sert tutumları ve çeşitli baskılarla karşılaşıyor. 
 
Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar