IRAK KÜRDİSTANI'NDAN PETROL İHRACATININ ASKIYA ALINMASI SİYONİSTLERİ ENDİŞELENDİRDİ

Irak'ın Kürdistan bölgesinden Türkiye'ye petrol ihracatının askıya alınmasını uygulaması İsrail rejimini endişelendiriyor. 

Görüntülenme: 129 Tarih: 01 Nisan 2023 05:25
IRAK KÜRDİSTANI'NDAN PETROL İHRACATININ ASKIYA ALINMASI SİYONİSTLERİ ENDİŞELENDİRDİ

İRNA Haber Ajansısın bildirdiğine göre Siyonist rejim medyası Cuma günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin Irak merkezi hükümeti lehine karar vermesi ve bunun sonucunda bu ülkenin Kürdistan bölgesinden Türkiye'ye ham petrol ihraç edilmesinin durdurulması ardından Tel Aviv büyük kayıplarla karşı karşıya kalacağını bildirdi.

İsrail rejiminin Kanal 12'si, bu rejimin yıllardır Kuzey Irak'tan Türkiye'nin Ceyhan limanına ulaşan bir boru hattıyla Irak Kürdistanı hükümetinin tedarik ettiği petrolü ithal ettiğini duyurdu.

Bu Siyonist medya şunu vurguda bulundu: Bağdat'taki merkezi hükümet, Irak Kürdistanı'nın petrolü bağımsız olarak satma hakkına sahip olmadığı konusunda ısrar ettiği için boru hattı Cumartesi gününden itibaren kapatılacak ve bu da açıkça İsrail rejimi ile ticaretin kesilmesine yol açacaktır.

Mahkeme kararına göre,Türkiye mahkemenin kararına bağlı kaldığını ve Irak Kürdistanı'nın Bağdat'ın izni olmadan petrol ihraç etmesine izin vermediğini açıkladı.

Türkiye, İsrail rejiminin Azerbaycan Cumhuriyeti ve Irak'tan, özellikle Irak'ın Kürdistan bölgesinden boru hatlarıyla yaptığı ham petrol sevkiyatlarının birinci kaynağıdır.

parstoday

Yorumlar