CENİN ŞEHİTLERİ HAKK'A UĞURLANDI

 

Görüntülenme: 108 Tarih: 17 Mart 2023 23:16
CENİN ŞEHİTLERİ HAKK'A UĞURLANDI

İşgal güçlerinin Cenin kentine düzenlediği baskında şehit düşen İzzeddin El-Kassan Tugayları komutanı Yusuf Salih Berekat Şureym (29 yaşında) ve Kudüs Müfrezeleri komutanı Nidal Emin Zeydan Hazim (28 yaşında) ile Ömer Muhammed Avvadin (16 yaşında) ve Lüey Halil Sağir (37 yaşında) dün (16 Mart Perşembe) akşam saatlerinde kalabalık bir cenaze töreniyle toprağa verildi.
 

Şehitlerin naaşları Şehit Halil Süleyman Devlet Hastanesi morgundan alınarak Cenin caddelerinde dolaştırıldı ve son kez görmeleri için ailelerinin evlerine götürüldü. Kent merkezindeki Cenin Büyük Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından şehitler Yusuf Şureym, Nidal Hazim ve Ömer Avvadin Cenin Kampı Şehitliği’ne, Lüey Sağir ise Cenin kenti Doğu Mahallesi’ndeki Şehitler Mezarlığı’na defnedildi.
 

Cenaze törenine katılanlar, İzzeddin El-Kassam Tugayları ve Genel Komutanı Muhammed Ed-Dayf lehine sloganlar atarak direnişin elinin serbest bırakılmasını ve işgal rejimiyle yürütülen güvenlik koordinasyonuna son verilmesini istedi.
 

İşgal ordusuna bağlı özel kuvvetler dün öğleden sonra Cenin’e düzenlediği baskında Yusuf Şureym, Nidal Hazim, Ömer Avvadin ve Lüey Sağir’i şehit etti. Cenin kentine sızan işgal güçleri direnişçilerin üzerine ateş açarken, kente ek kuvvet gönderen işgal güçleriyle direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

 

Cenin’de dün şehit düşen dört Filistinliyle birlikte işgal güçlerinin 2023 başından bu yanan şehit ettiği Filistinli sayısı 88’e yükseldiği, şehitlerin 15’inin çocuk ve birinin kadın olduğu bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar