İŞGALCİ İSRAİL KUDÜS'TE YENİ YERLEŞKELER İNŞA EDECEK

Siyonist işgal yönetimi, Kudüs'ün güneyinde Es-Sevri Mahallesi'ni ve Cebelu'l-Mukebbir ile Sur Bahir'in arazilerinin bir kısmını içine alan, Kiryat Yovel ve Arnona yahudi yerleşim merkezlerine eklenecek toplamda 1230 yeni yerleşim biriminin inşa edilmesine dair iki projeyi onayladı.  

Görüntülenme: 138 Tarih: 03 Şubat 2023 00:05
İŞGALCİ İSRAİL KUDÜS'TE YENİ YERLEŞKELER İNŞA EDECEK

İşgal rejiminin projelerine göre Kudüs-Sevri-Ebu Tur yolu çevresine 1070 yerleşim birimi inşa edilmesi hedefleniyor. Bu kısımda ticari kurumlar, çalışma ofisleri ve kamu kuruluşları bulunacak. Arnona yerleşim merkezinde, Kudüs-El-Halil yolları kavşağının yanına da 160 yerleşim birimi inşa edilmesi planlanıyor. Bunların da 30 katlı bir gökdelenle, 10 katlı bir apartmana inşa edilmesi planlanıyor.

Sol çizgideki Hemen Barış isimli bir İsrail örgütü, işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde ve Kudüs'te 145 büyük yahudi yerleşim merkezi ile işgal rejimi tarafından ruhsat verilmeden inşa edilmiş durumdaki 140 yerleşim alanı bulunuyor ve buralarda toplamda 700 bin yahudi yerleşimci ikamet ediyor. 

Kısa adı ARIJ olan Kudüs Uygulamalı Araştırma Enstitüsü (Applied Research Institute –Jerusalem) Genel Müdürü Cad İshak tarafından yapılan açıklamada ise Batı Şeria ve Kudüs bölgelerinde 199 yahudi yerleşim merkezi, 220 gecekondu tarzı yerleşim bölgesi bulunduğu ve buralarda toplam 913 bin yahudi yerleşimcinin ikamet ettiği bilgisi verilmişti.

İşgal rejimi bu bölgedeki yerleşim faaliyetlerini tamamen uluslararası hukuka aykırı bir şekilde yürüttüğünden ve sürekli yeni yerleşim merkezleri inşa ettiğinden yahut mevcut yerleşim merkezlerine yeni yerleşim birimleri eklediğinden kesin ve doğru bilgileri tam olarak vermiyor. O yüzden farklı merkezler tarafından birbirinden farklı bilgiler verilebiliyor.  

Uluslararası yasalara göre bu yerleşim merkezlerinin tamamı gayri meşru sayılıyor. İşgal rejimi bu yerleşim merkezlerinin tamamını Filistinlilerin arazilerini hukuksuz yollarla gasp etmek suretiyle inşa etmiş durumda. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar