NETANYAHU HÜKÜMETİ ÇATIRDAMAYA BAŞLADI

İşgal rejiminin "aşırı sağcı" hükümetinin en aşırı siyonist ortaklarından Şas Partisi, işgal rejimi Yüksek Mahkemesi'nin partinin genel başkanı Aryeh Deri'nin İçişleri Bakanlığı görevine son verilmesi yönünde bir karar vermesi durumunda koalisyonu bozacakları tehdidinde bulundu.  

Görüntülenme: 167 Tarih: 18 Ocak 2023 13:48
NETANYAHU HÜKÜMETİ ÇATIRDAMAYA BAŞLADI

Şas Partisi mensubu olan Çalışma Sosyal İşler ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yakov Margi, Yüksek Mahkeme'nin Aryeh Deri'nin İçişleri Bakanlığı'na tayinini iptal eden bir karar çıkarması durumunda koalisyondan çekileceklerini ve ortada hükümet diye bir şey kalmayacağını söyledi. 

Yine Şas Partisi'nden başka bir yetkili kişinin, Deri olmadan hükümet olamayacağını, onun hükümette bakan yapılmaması durumunda partilerinin hükümette kalmasının hayal bile edilemeyeceğini söyledi. 

Aşırı ırkçı ve aşırı siyonist görüşleriyle öne çıkan Şas Partisi son seçimlerde işgal parlamentosunda 11 sandalye kazanmıştı. Onun çekilmesi durumunda Netanyahu'nun hükümeti parlamentoda çoğunluğu kaybetmiş olacak ve herhangi bir gensoru önergesi verilmesi durumunda düşmesi kesinlik kazanacak. 

Şas Partisi'nin genel başkanlığını yapan ve aynı zamanda bir haham olan Aryeh Mahluf Deri 1999'da rüşvet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma suçlarıyla üç yıl hapse mahkum edilmiş, ancak daha sonra siyasete girerek Şas Partisi'nin genel başkanlığını elde etmişti. Deri'nin kabarık bir yolsuzluk, rüşvet ve kirli iş listesi bulunuyor. Ancak böyle biri siyonist işgal rejiminde İçişleri Bakanı olarak görev yapıyor. Liderliğini yaptığı parti de söz konusu kirli işlerinden dolayı Yüksek Mahkeme'nin onun bakanlık yapamayacağı yönünde karar vermesi durumunda hükümeti darmadağın edecekleri tehdidinde bulunuyor. 

Deri'ye Netanyahu hükümetinde üç bakanlık görevi verildi: İçişleri, Sağlık ve siyonistlerin isimlendirmesiyle Negev ve Celile'nin Geliştirilmesi bakanlıkları. O aynı zamanda başbakan yardımcılığı görevini yürütüyor. Geçmişi yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlıklarla dolu. Bu yüzden yargılanmış ve ceza almış bir mafya babası. Ama bütün bu kirli çamaşırlarını kippasıyla ve haham cübbesiyle örtmeyi başarabilen sözde "din adamı (!)" Netanyahu'nun hükümetinde üç tane bakanlık koltuğunu işgal edebiliyor. Partisinin "hükümeti dağıtırız" tehditleri gösteriyor ki ona işgal rejiminin Yüksek Mahkemesi bile dokunma cesareti gösteremeyecek. Çünkü dokunursa siyonist işgal rejimi hükümetsiz bir şekilde cascavlak ortada kalacak ve sonra yeni bir erken genel seçimler silsilesi sürecine girmek zorunda kalabilecek.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar