ALİ AKBAR RAEFİPOUR AZERBAYCAN ÜZERİNDEN İRAN’A KURULAN SİYONİST TUZAĞI AÇIKLADI (ÖZEL HABER)

İran İslam Cumhuriyeti’nin en etkili STK’larından MASAF’ın kurucusu Ali Ekber Raifipur (Ali Akbar Raefipour), Azerbaycan Cumhuriyeti üzerinden İran’a kurulan siyonist-emperyalist tuzağı açıkladı. 

Görüntülenme: 1201 Tarih: 16 Ocak 2023 13:56
ALİ AKBAR RAEFİPOUR AZERBAYCAN ÜZERİNDEN İRAN’A KURULAN SİYONİST TUZAĞI AÇIKLADI (ÖZEL HABER)

Raifipur’un dün YouTube kanalında yayınlanan 25 dakikalık konuşmasının geniş özetini siz kıymetli takipçilerimiz için tercüme ettik.

Ali Ekber Raifipur: ‘Bizim Azerbaycan karşısındaki tavrımız çok çok yanlış. Ben bugün bu konuşmayı, meclis başkanımız Galibaf’ın (Antalya’da Azerbaycan hakkında) yaptığı açıklamasından ve (Azerbaycan dışişleri bakanı ile) yaptığı görüşmeden dolayı yapıyorum. Biz, kuzey sınırımızda facia yaratacak bir gelişme ile karşı karşıyayız. Azerbaycan Cumhuriyeti; İran’ın Ukrayna’sı olmak üzere İngiltere, İsrail ve hatta Amerika tarafından planlanmıştır. Ukraynalaştırma politikası… Nasıl ki Ukrayna’yı Rusya’nın ortasında çıkardılarsa… Bir zamanlar Ukrayna, Rusya’dan en ucuz doğalgazı alıyordu. Bunlar aslında Rus. Dilleri Rusça. Yani aynı medeniyet ve kültür havzasının bir bölümü bunlar.

Yavaş yavaş üzerlerinde (ABD ve Avrupa tarafından) kültürel olarak çalışıldı. Irkçılık damarları kışkırtıldı. Bir yerde ırkçılık ön plan çıkarıldığında siz evinizde kardeşinizle bile geçinemezsiniz. Yani biri der ki, sen babana benziyorsun, diğeri der ki, sen annene benziyorsun. (Amerikalılar ve Avrupalılar) bu konuda çok mahir! Ukrayna üzerinde çalıştılar. Ukrayna’yı kışkırttılar. Rusya savaşa girmek zorunda kaldı. Yaşananları görüyorsunuz. Bundan hedef neydi? Hedef, Avrupa’yı Rusya ile karşı karşıya getirip ABD’nin sözünden çıkmamaya itmekti. Buradan örnekle Azerbaycan konusuna gelmek istiyorum.

Azerbaycan, İran uygarlığının bir parçasıydı. Ruslar onu bizden ayırdı. Halk orada diyor ki, ‘Biz, İran Azerbaycan’ı ile bir ülkeydik. Kuzeyimizi Sovyetler aldı ve sonra bize geri verdi. İran ise henüz güneyi geri vermedi.’ Gördüğünüz gibi, tarihi hakikatleri tersyüz ediyorlar. Bunlar yaklaşık 200 yıl Rusların tasallutu altındaydı. Ruslar ne kadar uğraştıysa da oradan bir Rus şair çıkaramadı. Fakat o topraklardan birçok Farsça şiir söyleyen şair çıktı. Neden? Çünkü o topraklar milli kültür ve uygarlığımızın bir parçasıydı. Yanlış anlaşılmasın ben burada Türklerin etkisini silme anlamında söylemiyorum bunları. Bu konuyu başka bir zaman konuşalım. Bendeniz bu konu üzerinde çok araştırma yaptım. Genetik ilmi ile uğraşanlardan tutun da dil bilimcilere kadar yapılan tüm araştırmaları tahkik ettim. Araştırmalarım neticesinde, Azerbaycan  konusunda ikna edici bilgilere ulaştım. Tabi şimdi bu konuyu açmanın zamanı değil. Yani o topraklarda, ‘dil mi Türkçeleşti, yoksa ırk Türk müydü ya da Azeri ile Türk arasında fark nedir?’ gibi soruların cevabını buldum. Fakat şimdi bunları konuşmayacağım.

Şunu bilin ki, Azerbaycan’ı İran’ın Ukrayna’sı yapmak istiyorlar. İran’ı sürekli tahrik edip, İran’ın askeri tepki vermesini istiyorlar. Onlar için Azerbaycan’ın hiçbir önemi yok. Tıpkı Ukrayna’nın öneminin olmadığı gibi…

Geçenlerde bir Avrupalı parlamenter, bu savaşta 100 binden fazla Ukraynalı askerin öldüğünü itiraf etti. Ukrayna’nın şehirlerinin tamamının alt yapısı kullanılamaz hale geldi. İran’ın karşısına çıkarmaya çalıştıkları Azerbaycan, Ukrayna ile kıyaslandığında daha küçük bir ülke. Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a silah gönderip İran’ı çatışmaya çekmek istiyorlar. Tıpkı Ukrayna üzerinde yıllarca çalıştıkları gibi, Azerbaycan üzerinde de çalıştılar. (Bu çalışmalar neticesinde) şu anda Azerbaycan halkı, İran’ın Azerbaycan’a zulmettiğini düşünüyor. Azerbaycan halkına, Ermenistan ile yaptıkları 1. Karabağ savaşında İranlı komutanların Azerbaycan için şehit olduğunu söylemiyorlar. Şehitlerimizin orada mezarları var. Şu anda Kudüs Gücü komutanı olan General İsmail Kaani Karabağ savaşında oradaydı ve diğer generallerimiz…

Siyonist propagandacılar bu gerçekleri saklıyor. Peki bunun karşısında biz ne yapmalıyız? Onların her istediklerini yapması karşısında biz sükût mu etmeliyiz? Hayır! Biz, Ortadoğu’da Trump’ın da itiraf ettiği gibi 7 trilyon dolar harcamalarına rağmen onları başarısızlığa uğrattığımız ‘Direniş Cephesi Modelini’ uygulamalıyız. Bakın, şu anda Azerbaycan’da milliyetimize, dinimize, mezhebimize hakaret ediliyor. İmam Hüseyin’in bayrağını dalgalandırmak yasak ve fakat LGBT bayrağını asmak serbest. Bizim kendi gençlerimizin de beynini yıkadı bunlar. Ben de bu ırka mensubum (Azeriyim, Türküm). Biz kendi gençlerimizle ana dilimizde yani Türkçe konuştuğumuzda görüyoruz ki, zihinleri yalanla dolmuş. Bunun sebebi ne, (Azerbaycan’dan yayın yapan) televizyon kanalları. Yani aynı Ukrayna’da yaptıklarını Azerbaycan’da da adım adım yapıyorlar. Kürdistan’da ve Beluçistan’da yapıyorlar. Azerbaycan ve Kürdistan çok önemli. Huzistan’da yapıyorlar. Bu, bir model. Ruslar sahada galip fakat medyada mağlup. Zelenski bir stüdyo kahramanıdır. Bir siyonist köpeği oraya getirip savaş çıkarması için cumhurbaşkanı yaptılar. Zelenski’nin artistik hareketlerini ciddiye almayın. IŞİD’i parlattıkları gibi Zelenski’yi de parlattılar.

Bizim, Azerbaycan’daki Hüseyniyyun Hareketini desteklememiz lazım. Bu hareket, Azerbaycan Şiilerinden oluşuyor. Suriye’de gidip savaştılar. Askeri tecrübeleri var. Azerbaycan’da yaklaşık 1 milyon Talişi var. Neredeyse tamamı da Şii. Büyük çoğunluğu da taklit mercii olarak Ayetullah Hamenei’yi kabul ediyor. Bunlar yıllardır bize mesaj gönderiyor. İran bunlara tek taraflı olarak kardeşlik gösteriyor. Biz, savaşa girmeyelim. Fakat kendi potansiyelimizden de istifade edelim. Bu konunun şakası yok. İlham Aliyev’in İran’da lobisi var. Bir grubu para ile satın aldı. Şirket kurdurdu. Bir grubun İlham Aliyev’in eşi Mihriban Aliyev ile mali bağlantıları var. Beni, kamera karşısında isimleri açıklamaya mecbur bırakmasınlar. Bu şahıslar yıllardır Azerbaycan Cumhuriyeti’nde çalışıyorlar. Ben defalarca söyledim, ilk yapılacak iş, Azerbaycan dosyasına bakanların elinden bu dosyanın alınmasıdır. Azerbaycan yönetimi diyor ki, ‘Hüseyniyyun savaşçılarını bize teslim edin.’ Bunların başına hangi belayı getirecekler biliyor musunuz? Ayetullah Hemedani bir sefer bizim Kum şehrimiz gibi olan Nardaran’a gitmişti. Ona Azerbaycan’da eşlik eden talebeyi tutukladılar. Yıllardır zindanda. Suçu, bu taklit mercisiyle sağa sola gitmek. Gördünüz, Muharrem ayında İmam Hüseyin’in bayrağını indirdiler.

Peki! Biz ne yapalım? Biz, onların seviyesine düşmeyelim. Fakat potansiyellerimizden istifade edelim. Seher TV’miz, kaç kez İlham Aliyev hakkında belgesel yayınlayacağını duyurdu. İlham Aliyev aslında Türk bile değil. Bu, İsrail’in adamı. Şu anda hayatta olmayan İranlı bir üst düzey yetkili, Haydar Aliyev’e demişti ki, ‘Siz, bizimle uğraşmayın biz de sizinle uğraşmayalım.’ Fakat Azerbaycan sözünde durmadı. Ben şüpheleniyorum. Bu İngilizlerin projesiydi. İngiliz büyükelçi Aras’ın kenarına gidiyor, Hodaferin köprüsünün başında fotoğraf çektiriyor. İlham Aliyev’in 30 yıldır askeri danışmanı siyonist bir kadındır. Bunlar Azerbaycan Yahudileri ile temas halindeydi. Kız aldılar kız verdiler. Hatta Aliyev’in kızı Yahudi dinine girmek istedi, ona dediler ki, ‘olmaz, çünkü Yahudi ırkından değilsin.’ Yani hakaret de ettiler. Bunlar elden çıktı.

Azerbaycan modeli şu; üzerine yürüsen kaçıyorlar yerinde dursan havlıyorlar. Ne zaman İran’a bir yanlış yapsalar hemen bir üst düzey yetkiliyi İran’a gönderiyorlar biz sizinle dostuz demek için. Hep ikircikli tavır içindeler. İlham Aliyev bu konuda çok üstad!

Biz buradan ilan ediyoruz; eğer Hüseyniyyun savaşçılarından birinin saçının bir kılına zarar gelse ben şahsım adına söylüyorum bunun karşısında susmayacağım. Bunu şer’i, inkılabi ve milli bir vazife olarak addediyorum. Canımı da alsalar bu konuda geri adım atmayacağım. Şahsen buradan ilan ediyorum.

İkinci olarak, bazı yetkililerimiz İlham Aliyev’in ülkemizdeki lobicilerine kulak asmasınlar. Popülist ve din karşıtı söylemlerle bazı grupların oyunu almak istediğinizi biliyoruz. Seher TV, Aliyev’in hayatını anlatan belgeseli tam yayınlayacaktı ki birileri bunu engelledi. Bırakın, Azerbaycan halkı gerçekleri öğrensin. Onlar bize karşı Azerbaycan’dan istedikleri yayını yapıyorlar. Bu, İsrail’in planı. İsrail’in Hermes İHA’sı Natanz nükleer tesisimizi vurmak için Azerbaycan Cumhuriyeti’nden havalanmıştı. İsrail’in Azerbaycan’da askeri üssü var. Neden bunlara ses çıkarılmıyor? İlham Aliyev’in İran’daki lobisi ve bazı şüpheli adamlar yüzünden. Bunlar bilerek veya bilmeyerek İngiltere ve İsrail’e hizmet ediyorlar.

Talişiler desteklenmeli. Yetkililerimiz 30 yıldır Azerbaycanlıların sözüne inanıyor. Artık onların sözüne inanmaktan vazgeçelim. Azerbaycan Direniş Hareketi Hüseyniyyun desteklenmeli. Onlar ülkelerini seviyorlar. İran İslam Cumhuriyeti dünyanın her yerindeki anti siyonist hareketleri desteklerken neden bunları desteklemesin? Bunlar desteklenmeli. Azerbaycanlı yetkililer bu işin şakasının olmadığını anlamalı. Birçok Azerbaycanlı araştırmacı, Azerbaycan’ın İran’ın bir parçası olduğunu itiraf ediyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin vatandaşları şunu iyi bilsin ki, onları İran ile bir savaşa sokmak istiyorlar. Onların durumunun Ukrayna’dan daha kötü olmasını istiyorlar. Azerbaycan’ın özel kanallarında İran Azerbaycanı’nı Azerbaycan Cumhuriyeti’ne dahil eden haritalar yayınlıyorlar. Bizim yetkililerimiz yanlış analiz yapıyorlar. Bizimkiler de özel Youtube kanalı açsınlar ve SEHER TV gerçekleri yayınlamaya başlasın bakın ne oluyor. Eğer Azerbaycan halkı, Aliyev ve ailesinin şu ana kadar ne kadar yolsuzluk ve hırsızlık yaptığını bilse… Yayınlandı bunlar. Esasında bu ölmüştü, bu son Karabağ savaşında dirildi. 25 yıldır Karabağ işgal altındaydı. Ne oldu da tüm dünya Ermenistan’ı yalnız bıraktı? Çünkü proje buydu. Batıcı Paşinyan’ı Ermenistan’ın cumhurbaşkanı yaptılar. George Soros onu iş başına getirdi. Tıpkı Zelenski gibi. Dediler ki Ermenistan’da cumhurbaşkanı olacaksın, Azerbaycan ile savaşa gireceksin. Diğer taraftan ABD, Türkiye, İsrail, İngiltere hepsi Aliyev’i destekledi. Aliyev, onların istediğini yapmasa yarın iktidardan olacağını biliyor. Eğer batı medyası onun aleyhinde bir haber yapsa başına ne geleceğini biliyor. Muharrem ayında Azerbaycan’da meydana gelen Seyide Şehla olayını biliyorsunuz. Evinin duvarına İmam Hüseyin bayrağı asmıştı. Gittiler evinin duvarını yıktılar. Bunun üzerine meydana gelen tepkiden çok korktular. İngiltere’nin güdümündeki Şirazicileri örgütleyip Azerbaycan’ın Londra elçiliğine saldırttılar. Bunu da İran’ın üzerine yıkmaya çalıştılar. Yine ağızlarını her açtıklarında İran ile Azerbaycan birlikte hareket ediyor, İran Ermenistan’a silah veriyor yalanını atıyorlar. Halbuki bizim orada şehitlerimiz olduğunu söylemiyorlar. Savaş zamanı hepsi kaçmıştı. Bunlar komünistti. Şehadet ne demek bilmiyorlardı. Sovyetlerin elindeydiler. Dinleri kalmamıştı. Namaz kılmıyorlardı. Biz İranlılar gittik onlara savaşmayı öğrettik. Biz olmasaydık Ermenistan Bakü’yü ele geçirmişti. Amerika ve İsrail bizimle savaşmaya cüret edemiyor. Azerbaycan’ı bizim önümüze atmak istiyorlar. Biz bunun gerçekleşmesini istemiyoruz. Azerbaycan halkı özgürce kendi ülkeleri hakkında karar almalı. Azerbaycan Şiileri isterlerse direniş grubu kurma kararı alabilirler. Kurmalıdırlar da… Bizim vazifemiz de onları desteklemektir. İnkılabi vazifemiz budur. İslam Cumhuriyeti’nin de vazifesidir onları desteklemek. Bizim Azerbaycan’daki esir durumdaki Taliş vatandaşlarımızı da desteklememiz gerekir. Onlar bizim kültürel kimliğimizin bir parçasıdır. Birçok ülkeyi destekliyoruz bunları mı desteklemeyeceğiz!? Beni takip eden yetkililere sesleniyorum, Azerbaycan dosyası kimin elindeyse onlardan o dosyayı alın. Eğer onlar adamsa çıksınlar karşımıza yetkililerin önünde tartışalım. Benim konuşmalarımı takip eden Azerbaycan Cumhuriyeti yetkililerine de seslenmek istiyorum; sizin karşınızda ses çıkarmayan siyasilere oy vermeyeceğiz. Biz bu yolla savaşacağız. Biz medya görevimizi yerine getireceğiz. Azerbaycan’dan İsrail İHA’sı gönderiyorsunuz. Bu teröristler sizin sınırınızdan ülkemize giriyor. Nükleer fizikçilerimize düzenlenen suikastlar Azerbaycan Cumhuriyeti’nde planlandı. Hangi su-i tefahumdan bahsediyorsunuz. Galibaf görüşme sırasında, o garip ve yanlış sözleri sarfettikten sonra İlham Aliyev bir röportajında yine İran’a hakaret etti. Siz tepki göstermez alttan alırsanız size bu şekilde havlarlar işte. Peşinden git, bak gör nasıl kaçacak. Reisi hükümeti bu küstahlıklar karşısında dik durdu. Askeri tatbikatlar yaptı. İlham Aliyev bir şey değil. Mali ve ahlaki açıdan fasid birisi. Namusunu kumarda kaybetmiş birisi. Benim ağzımı açtırmasınlar. Her şeyi söylemek istemiyorum. Bu kim ki?! O toplantıda hatırlayın, Aliyev, Reisi’nin peşinden nasıl koşturuyordu. Bunlar anlamalı… Biz bölgede söz sahibi bir dünya ülkesi iken, bir zamanlar bize ait olan komşumuz (böyle şeyler yapıyor)…’

https://www.youtube.com/watch?v=c78QVjC_BIw             

Yorumlar