GAZZELİ ESİRLERİN AİLELERİ RAMON CEZAEVİNE GİTTİ

Gazzeli esirlerin ailelerinden 43 kişi bugün (10 Ocak Salı) sabahın erken saatlerinde, işgal rejiminin Ramon Cezaevi'nde tutulan mensuplarını ziyaret amacıyla yola çıktı.  

Görüntülenme: 120 Tarih: 10 Ocak 2023 13:17
GAZZELİ ESİRLERİN AİLELERİ RAMON CEZAEVİNE GİTTİ

Ziyarete katılacak olanlar sabahın erken saatlerinde Gazze şehrinin batısında yer alan Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı binası önünde toplandı. Buradan bir otobüsle Gazze'nin kuzeyinde yer alan Beyti Hanun çıkış kapısına doğru harekete geçtiler. Ramon Cezaevi'ne gidebilmek için zorlu bir yolculuk geçirecekleri ifade edildi. 

Gazze'deki Esirler ve Özgürleştirilenler Bakanlığı dün akşam yaptığı açıklamada, Gazzeli esir ailelerinin iki aydan beri işgal rejimi tarafından durdurulan esir ziyaretlerine bugünden itibaren başlayacaklarını duyurmuştu.

Bakanlık yaptığı basın açıklamasında ziyaretlerin, ziyaret edilmelerine izin verilen esirlere yapılacağını bildirirken, işgal rejiminin 2017'de çıkardığı bir yasanın ilgili maddesine dayanılarak Gazzeli 100 kadar esirin 6 yıldan beri ziyaret edilmelerinin de engellendiğini hatırlatmıştı. Söz konusu yasa maddesine göre, işgalci askerleri esir tutan örgütlere mensup olanların aileleri tarafından ziyaret edilmelerine izin verilmediği ifade edildi. 

Bakanlığın açıklamasında esir ziyareti için Gazze'deki Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı binasının önünden kalkacak esir ailelerine bakanlıktan da bir ekibin eşlik edeceği belirtilmişti. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar