HAMAS HEYETİ BEŞŞAR ESAD İLE GÖRÜŞTÜ

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Halil El-Hayye'nin başkanlığındaki Hamas heyeti bugün (19 Ekim Çarşamba) Suriye ziyaretine ve görüşmelerine başladı. Heyetin bugün Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'le bir araya geldiği duyuruldu.  

Görüntülenme: 1975 Tarih: 19 Ekim 2022 14:48
HAMAS HEYETİ BEŞŞAR ESAD İLE GÖRÜŞTÜ

HAMAS Siyasi Bürosu Üyesi Halil el Hayye, yanındaki heyet ile beraber Suriye ziyaretinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat ile görüştü.  
Halil el Hayye, "Beşar Esat ile ilişkileri tekrar kurmaktan memnunuz ve bundan eminiz." dedi.  
HAMAS temsilcisi "Daha önce Suriye'ye karşı bireysel kararımızın yanlış olduğunun farkındayız.' dedi.  
El Hayye yaptığı konuşmada; "Suriye topraklarından işgalcilere seslenmek istiyoruz: Biz Filistin ülküsüne darbe indirmek isteyen Amerika'nın planları ve entrikalarını hezimete uğratacağız. Suriye ile ilişkileri kurma kararını Hamas liderliğinin ve destekçilerimizin mutabakatı ile aldık. Kararımızı bildirdiğimiz bütün devletler de bunu memnuniyetle karşıladı ve destekledi. Bu adımı atmaya bizi teşvik eden/cesaretlendiren Türkiye ve Katar da dahil olmak üzere." dedi.  
Esed'le yapılan görüşme hakkında açıklamada bulunan El-Hayye, görüşmenin sıcak bir ortamda gerçekleştiğini söyledi. 
El-Hayye, görüşme sonrasında yaptığı basın açıklamasında görüşmenin bölgedeki işgal projelerine karşı direniş ruhunun yenilendiğinin göstergesi ve bölgeyle ilgili işgal projelerine bir red olduğunu söyledi. 
El-Hayye, hareketlerinin Suriye'ye, topraklarının ve devletinin bütünlüğüne destek verdiğini ve onu hedef alan her düşmanca tutuma karşı olduğunu ifade etti. 
El-Hayye, hareketlerinin liderlerinin ittifakıyla, geçmişi geride bırakarak bunun doğruluğu kanaatiyle Suriye'yle ilişkileri yeniden başlatma kararı aldığını vurguladı. 
El-Hayye, Hamas'ın liderliğinin onaylamadığı kişisel duruşları bir kenara koyarak Beşşar Esed'le birlikte geçmişin sayfalarını dürmeye karar verdiklerini söyledi. Suriye Cumhurbaşkanının da Filistin halkına ve direnişine tam destek vereceğini ifade ettiğini belirtti.
Filistin Halkının Kurtarılışı Halk Hareketi Genel Başkanı Tallal Naji de bu görüşmede; "Suriye direniş kalesi olarak bizler için azizdir. Bu kale Filistin halkı için neler neler takdim etmiştir.  HAMAS ile Suriye ilişkilerinin dönmesinden memnunuz. "  
Bu heyetin çarşamba öğlen saatlerinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat ile görüştüğü belirtildi.  
Filistin Enformasyon Merkezi/Tesnim/France24

Yorumlar