PAKİSTAN'DAN İDDİALARA YALANLAMA

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Butto Zerdari, ülkesinin Filistin davası konusundaki tavrının gayet açık olduğunu ve değişmediğini belirterek, İslamabad’ın İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeye hazırlandığı iddiasını reddetti. 

Görüntülenme: 824 Tarih: 24 Eylul 2022 15:01
PAKİSTAN'DAN İDDİALARA YALANLAMA

Zerdari, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için gittiği New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’ın dış politikasının değişmediğini söyledi.
 

Sivil toplum kuruluşlarının ara sıra bu tür faaliyetler organize ettiğine değinen Zerdari, Pakistan hükümetinin söz konusu faaliyetlerle bir ilişkisinin olmadığını bildirdi.
 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı da Perşembe günü yayınladığı bildiride ülkeden bir heyetin İsrail’i ziyaret ettiği yönündeki haberleri yalanlamıştı.
 

Açıklamada, İsrail’e söz konusu ziyaretin yabancı bir sivil toplum örgütü tarafından yapıldığı belirtildi ve Pakistan’ın Filistin meselesindeki tutumunun açık olduğuna işaret edilerek, bu politikada bir değişiklik olmadığı vurgulandı.
 

Pakistan'dan bir heyetin İsrail’i ziyaret ettiğine dair iddiaların reddedildiği açıklamada, İslamabad'ın Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını kararlılıkla desteklediği ifade edildi.
 

ABD merkezli bir sivil toplum örgütü tarafından organize edilen ziyaret, eski Pakistan Kalkınma Bakan Yardımcısı Nasim Eşref başkanlığında gerçekleşmişti.
 
Eşref, yaptığı açıklamada, dinlerarası uyumu teşvik etmek için bir heyetle birlikte İsrail’de olduğunu öne sürmüştü. Heyette Pakistan kökenli İngiliz bir imam ile ABD’li Müslümanlar ve gazeteciler yer almıştı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar