KUDÜS VE BATI ŞERİA'DA BÜYÜK FECİR ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da ve El-Halil’deki İbrahim El-Halil Camii’nde bu sabah (23 Eylül Cuma) erken saatlerde düzenlenen “Büyük Fecir” etkinliklerine ve sabah namazına binlerce kişi katıldı. 

Görüntülenme: 160 Tarih: 23 Eylul 2022 12:33
KUDÜS VE BATI ŞERİA'DA BÜYÜK FECİR ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Filistinliler, Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına ve işgalcilerin planlarına karşı Mescid-i Aksa’da nöbet tutma çağrısına katılarak Kudüs’ün çeşitli mahallelerinden ve köylerinden, 1948’de işgal edilen topraklardan ve Batı Şeria’dan Mescid-i Aksa’ya akın etti.
 

Sabah namazının ardından Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başlayan Filistinliler, Yahudi bayram günleri bitene kadar Mescid-i Aksa’dan ayrılmayacaklarını ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı Mescid-i Aksa’yı koruyacaklarını söyledi.
 

El-Halil’deki İbrahim El-Halil Camii’nde “Fecru’r-Ribat el-Azim” adıyla düzenlenen sabah namazı etkinliklerine de çok sayıda kişi katıldı.
 

Etkinliğe katılanlara sabah namazının ardından ikramda bulunulduğu ve evlenecek çiftlerin nikahlarının kıyıldığı ifade edildi.
 

İşgalcilerin kirli planlarına karşı koymak amacıyla düzenlenen “Büyük Fecir” faaliyetleri ilk kez Kasım 2020’de El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii’nde gerçekleştirilmişti.
 

İslami Direniş Hareketi (Hamas) geçtiğimiz günlerde Filistinlilere çağrıda bulunarak Yahudi yerleşimcilerin Yahudi bayram günlerinde gerçekleştirmeyi planladıkları baskınlara direnmek için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmalarını istemişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar