URİ GORDİN'DEN HİZBULLAH UYARISI

İşgal altındaki topraklardaki kuzey bölgelerinin yeni komutanı Uri Gordin, İbranice web sitesi "Wala"ya verdiği röportajda Lübnan Hizbullah hareketinin bu rejimin liderlerine yönelik saldırısı konusunda yetkilileri uyardı. 

Görüntülenme: 368 Tarih: 22 Eylul 2022 15:18
URİ GORDİN'DEN HİZBULLAH UYARISI

İşgal rejimi komutanı, Hizbullah'ın hassas füzelerini İsrail liderlerini ve miktarını hedef almak için kullanacağını söyledi.

Bugün sadece bir kısmı yayınlanan bu röportajda Uri Gordin, Hizbullah'ın Siyonist rejime karşı bir sonraki savaşta kullanacağı füze sayısının 2006 savaşındakinden on kat daha fazla olacağını ilk günlerde tahmin etti. Ortalama 4000 roket atılacak ve ilerleyen günlerde bu sayı 15000 ila 20000 rokete ulaşacak.

Yakın zamanda işgal altındaki topraklardaki kuzey bölgelerinin komutanlığına atanan Gordin, önümüzdeki savaşta füze sayısının çok fazla olacağını vurgulayarak, “Hizbullah'ın noktadan noktaya füzelerinin sayısı az olsa da;  İsrail'in askeri ya da sivil stratejik tesisleri Hizbullah'ın saldırılarının hedefi olacak." dedi.

İşgal altındaki bölgelerdeki kuzey bölgelerinin komutanı da gelecekteki savaşta saldırının boyutuna işaret etti ve bu rejimin savunma sistemlerinin Hizbullah'ın füzelerini engelleyemeyeceğini ve bunun da işgal altındaki bölgelerde zayiat sayısını artıracağını öngördü.

Uri Gordin, konuşmasının bir başka bölümünde, "Hayfa" ve "Tiberya" şehirlerinin bile Hizbullah'ın hedefleri arasında olacağını kaydetti. Tel Aviv'in Hizbullah'a karşı önleyici bir saldırı başlatmaya çalışıp çalışmadığı sorulduğunda, "Bizi vurmaya çalışan veya vurmayı planlayan herkese ulaşabiliriz" diyerek kuyruğu dik tutmaya çalıştı.

Terör ve işgal devleti Siyonist İsrail’in, bu füzeler ulaşma şansının bulunması halinde onları imha için bir saniye bile düşünmeyeceği biliniyor.

Ayrıca "Jerusalem Post", Hizbullah'ın Lübnan'daki füzelerinin doğruluğunu artırmak için sürekli çaba gösterdiğini de duyurdu ve şunları yazdı:

Nokta füzelerine ek olarak, Hizbullah'ın gelişmiş gözetleme insansız hava araçları ve roketatarları var.

Tel Aviv'deki bu yazılı basın, Siyonist Hava Kuvvetleri eski komutanı Amikam Nurkin'in şunları söylediğini aktardı: İsrail Hava Kuvvetleri Lübnan üzerindeki hava üstünlüğünü kaybetti.

"Jerusalem Post" Levitt'ten alıntı yaptı ve Hizbullah'ın insansız hava aracı gücü hakkında şunları yazdı:

 Hizbullah'la (gelecekteki) savaş karmaşık olacak ve İsrail daha dikkatli ilerlemeli.

Hizbullah'ın Suriye savaşındaki varlığı nedeniyle olağanüstü bir saha tecrübesine sahip olduğunu belirten bu gazete:

‘Lübnan'ın tüm güneyinde bulunan ve İsrail'e saldırı emri vermeye hazır olan Rezvan tugayından korkmalısınız’ ifadelerini kullandı.

"Jerusalem Post", "Levit"ten alıntı yaparak şunları söyledi:

 İsrail, Rezvan güçlerini ciddiye almalı, çünkü onlar teçhizat ve mesleki eğitim almanın yanı sıra son derece disiplinli.

"Levit", İran'ın Lübnan Hizbullah'ına verdiği desteğin ABD'nin KOEP'ten çekilmesinden sonra da devam ettiğine işaret ederek şunları ekledi:

Nükleer anlaşma imzalanmasa bile Hizbullah İslam Cumhuriyeti'nin desteği kesilmeyecek.

"Jerusalem Post", Hizbullah'ın Lübnan'daki Karish gaz sahasını Temmuz ayı başlarında ve Hizbullah'ın son yıllardaki diğer operasyonlarını filme almak için bir insansız hava aracı göndermesinden bahsetti ve şunları yazdı:

 "Kuzey İsrail ordusunun yeni komutanı, kendisini Hizbullah ile Gazze'deki son savaş gibi sınırlı bir biçimde veya bundan daha geniş bir biçimde bir tür çatışmaya hazırlaması gerektiğini biliyor."

rasthaber

Yorumlar