MESCİD-İ AKSA İÇİN RİBAT ÇAĞRISI

Yahudi yerleşimcilerin, yahudilerin bazı kutsal günlerinde ve dini bayramlarında Mescidi Aksa'ya geniş çaplı ve provokatif baskınlar planlamaları sebebiyle bu baskın dalgalarının önüne geçilmesi için bu mabette devamlı nöbet (ribat) tutulması istendi.  

Görüntülenme: 83 Tarih: 21 Eylul 2022 05:39
MESCİD-İ AKSA İÇİN RİBAT ÇAĞRISI

Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesindeki İslami Hareket'in genel başkan yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, siyonist işgalcilerin söz konusu baskın dalgalarının önlenebilmesi için bu sıralarda Mescidi Aksa'da sürekli ribat tutulmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

Hatib açıklamasında; "Bizim Mescidi Aksa'ya destek için en azından sürekli ribatta bulunmamız gerekir. Yahudi yerleşimcilerin baskınlar planladığı günlerde en azından on binlerce kişiyle burada ribat tutmalıyız." diye konuştu. 

Konuyla ilgili haberlerde, İbrani senesinin başlangıcı kabul edilen 26 ve 27 Eylül tarihlerinde yerleşimci çetelerin Mescidi Aksa'yı dini kıyafetleriyle basıp içinde şofar (boynuz) çalmayı ve raks etmeyi planladıkları ifade edildi. 

Ayrıca 5 Ekim Çarşamba gününün yahudilerin Yom Kipur (Keffaret Günü) dedikleri özel dini bayramlarına tekabül ettiği ve o gün de Mescidi Aksa'ya baskın düzenleyip sözde "bağışlanma ayinleri" düzenleyecekleri belirtildi. Yerleşimci çeteler geçen yıl o günde Mescidi Aksa'yı basıp herhangi bir alet çalmadan ayin düzenlemişlerdi. Ancak bu sene o günde de boynuz çalmayı ve provokasyon amaçlı ayin tarzı rakslar düzenlemeyi planladıkları ifade edildi. 

10 Ekim ile 17 Ekim arasında ise yahudilerin Çardaklar Bayramı (Sukot) adını verdikleri dini bir festival düzenleyecekleri, o günlerde de Mescidi Aksa'yı basmayı ve içinde kurbanlar kesmeyi planladıkları belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar