ABDÜLCEBBAR SAİD'TEN İSLAM DÜNYASINA MESCİD-İ AKSA ÇAĞRISI

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Yurt Dışı Teşkilatı Yönetimi üyelerinden Abdülcebbar Said, yahudi yerleşimcilerin önümüzdeki günlerde ve haftalarda Mescidi Aksa'ya geniş çaplı provokatif baskınlar düzenleme planı yapmaları sebebiyle tüm Filistin, Arap dünyası ve İslam dünyasında harekete geçilmesi çağrısı yaptı.  

Görüntülenme: 78 Tarih: 21 Eylul 2022 04:47
ABDÜLCEBBAR SAİD'TEN İSLAM DÜNYASINA MESCİD-İ AKSA ÇAĞRISI

Said bugün (21 Eylül Çarşamba) yaptığı basın açıklamasında Mescidi Aksa'nın bu sıralarda çok ciddi boyutlarda bir yahudileştirme tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek bunun önüne geçilmesi için tüm Filistin'de, Arap dünyasında ve İslam aleminde dayanışma içine girilmesi gerektiğini vurguladı. 

Said, siyonist yerleşimcilerin aşırı fanatiklerinin birtakım yahudi bayramlarını ve özel günlerini Mescidi Aksa'ya yönelik planlı yahudileştirme faaliyetlerini ve Filistinlilere yönelik düşmanlıklarını artırmak amacıyla fırsat olarak değerlendirmek istediklerini vurguladı. 

Konuyla ilgili haberlerde, İbrani senesinin başlangıcı kabul edilen 26 ve 27 Eylül tarihlerinde yerleşimci çetelerin Mescidi Aksa'yı dini kıyafetleriyle basıp içinde şofar (boynuz) çalmayı ve raks etmeyi planladıkları ifade edildi. 

Ayrıca 5 Ekim Çarşamba gününün yahudilerin Yom Kipur (Keffaret Günü) dedikleri özel dini bayramlarına tekabül ettiği ve o gün de Mescidi Aksa'ya baskın gerçekleştirip sözde "bağışlanma ayinleri" düzenleyecekleri belirtildi. Yerleşimci çeteler geçen yıl o günde Mescidi Aksa'yı basıp herhangi bir alet çalmadan ayin düzenlemişlerdi. Ancak bu sene o günde de boynuz çalmayı ve provokasyon amaçlı ayin tarzı rakslar düzenlemeyi planladıkları ifade edildi. 

10 Ekim ile 17 Ekim arasında ise yahudilerin Çardaklar Bayramı (Sukot) adını verdikleri dini bir festival düzenleyecekleri, o günlerde de Mescidi Aksa'yı basmayı ve içinde kurbanlar kesmeyi planladıkları belirtildi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar