DİRENİŞ GRUPLARINDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Siyonist Rejim İsrail, son günlerde HAMAS ve İslami Cihat'a karşı ağır psikolojik operasyon ve algı girişimleri uyguladığı zamanda bu iki Filistinli direniş kurumu işgalci rejim ile mücadelede birliğine ve tam mutabakata vurgu yaptılar. 

Görüntülenme: 198 Tarih: 30 Ağustos 2022 05:37
DİRENİŞ GRUPLARINDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Siyonist rejim geçtiğimiz günlerde Gazze Şeridi'ne 3 günlük bir savaş dayattı ve aralarında direniş komutanlarının da bulunduğu 44 Filistinli şehit oldu. Bu rejimin bu savaştaki ana stratejisi Filistin İslami Cihadının komutanlarını ve üyelerini hedef almaktı. Bu strateji ile Siyonist düşman, Filistinli gruplar arasında bir boşluk yaratmak için harekete geçmişti ve bu stratejiyi de devam ettirmek istemiştir. Son günlerde Siyonist medya ağı tüm gücüyle Hamas hareketi ile İslami Cihat arasında bir boşluk ve ihtilaf yaratmaya çalıştı ve birçok sahte ve asılsız açıklamayla direniş gruplarının ortak sahasını ve direnişini hedef aldı.

Siyonist düşmanın algısı, HAMAS ve İslami Cihat arasındaki bölünme siyasetiyle Filistin direnişini zayıflatabileceği ve Filistin karşıtı hedeflerini gerçekleştirebileceği yönünde.

Siyonist rejimin bu stratejisine karşı Filistinli gruplar ve Filistin halkı, diğer zamanlardan daha fazla birliklerini göstermeye çalıştı. Bu kapsamda ilk olarak Hamas ve İslami Cihad, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Hamas heyetinde bulunan hareketin siyasi büro başkan yardımcısı Salih el-Aruri ve HAMAS siyasi büro üyeleri Halil el Hilye ve Zahir Cebbarin, Filistin İslami Cihad hareketinin genel sekreteri Ziyad Nehale ile bir araya geldi.  Bu görüşmede Hamas ve İslami Cihad hareketleri, sahaların birliğine vurgu yaparken, Siyonist rejimin saldırgan ve ırkçı ve vahşi saldırılarını önlemek için güvenlik ve askeri işbirliğine vurgu yaptı.

Bu toplantının sonucu, iki hareketin, Hamas ve İslami Cihad'ın buluşmasının, işgalci Kudüs rejiminin Gazze Şeridi'nde Filistin direnişinde bölünme yaratmaya yönelik şeytani planını söndürdüğü oldu. Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) Arap ve İslam İlişkileri Dairesi Başkanı Halil el-Heyye, "düşmanımız birdir ve ona karşı birlik içerisindeyiz" dedi ve şu açıklamada bulundu: "İslami Cihad ve Hamas'ın Beyrut'ta buluşmasının önemli bir anlamı vardı; Çünkü direniş ortak yolumuzdur ve biz de bu toplantıda ortak harekat odasının güçlendirilmesine vurgu yaptık."

Yazar ve siyasi analist Mustafa el-Savaf da bu konuda şunları söyledi: "Hamas ile İslami Cihad'ı bir araya getiren toplantı gerekliydi ve işgalci rejimin yalanlarına bir sert bir cevaptı. Bu toplantı Hamas ile İslami Cihad arasında tam bir birlik olduğunu teyit ediyor. "

Ayrıca siyasi analist İbrahim el-Medhun, "Hamas ve Cihad toplantısı normal bir toplantı değildi, siyasi, askeri ve güvenlik liderlerini bir araya getirdi ve Filistin halkına ortak katılım ve işgale karşı direnişin birliği haberini getirdi. Direnişin yaklaşımı birlik içinde uzlaşmazlıktır ve bu amaçla iki hareket tarafından ortak eylem planları ve siyasi projeler formüle edilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Hamas ve İslami Cihad liderlerinin toplantısıyla eş zamanlı olarak binlerce Filistinli de miting düzenledi ve işgalci rejime karşı birlik vurgusu yaptı. Gazze, Cenin, Refah, Şam ve Beyrut'un 5 meydanında Filistinliler ve direniş gruplarının eş zamanlı mitingi gerçekleştirildi. Yüzlerce Filistinli lider ile siyasi ve askeri grup üyeleri ile birlikte şehit ailelerinin katıldığı törenler ve mitinglerde, Filistinli şehitlerin çizdiği direniş seçeneğine tüm Filistinlilerin bağlılığının ve sadakatinin gerekliliği vurgulandı.

ParsToday

Yorumlar