SİYONİST REJİM RAMALLAH'TA 6 STK'YI KAPATTI

 

Görüntülenme: 147 Tarih: 18 Ağustos 2022 05:51
SİYONİST REJİM RAMALLAH'TA 6 STK'YI KAPATTI

İsrail işgal güçleri bugün (18 Ağustos Perşembe) sabah Batı Şeria'nın orta kesiminde yer alan ve aynı zamanda Filistin Yönetimi'nin idari merkezi olarak kullanılan Ramallah şehrinde, 6 insan hakları kuruluşunu ve sivil toplum kuruluşunu kapattı. İşgal güçlerinin bu kurumları kapatması resmi organlar, direniş hareketleri ve insan hakları kuruluşları tarafından kınandı.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri sabahleyin Damir Esirlerin ve İnsan Haklarının Korunması Kurumu, Dünya Çocukları Koruma Hareketi Filistin Temsilciliği, Hak Kurumu, Tarım Çalışması Komiteleri Birliği, Filistin Kadın Komiteleri Birliği ve Bisan Araştırma ve Geliştirme Merkezi'ne baskın düzenledi. 

Kaynaklar, işgal güçlerinin bu kurumların merkezlerindeki koleksiyonlara ve dosyalara el koyduğu ve bunların İsrail yasalarına göre "terör örgütü" olduğu gerekçesiyle askeri yönetimin buraların yeniden açılmasına izin verilmemesi yönünde karar verdiği iddiasıyla kapattığı bilgisi verdi. 

İşgal rejiminin 2016'da çıkardığı sözde Terörle Mücadele Yasası'na göre söz konusu altı kurumu geçen yılın Ekim ayında "terör listesi"ne dahil ettiği belirtildi. 

İşgal rejimi söz konusu yasayı sivil toplum kuruluşlarını ve insan hakları kurumlarını takibe almak ve çalışmalarını engellemek amacıyla değerlendiriyor. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar