İMAM HAMENEİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I KABULÜNDE FİLİSTİN DAVASINA DİKKAT ÇEKTİ

İslam İnkılabı Lideri İmam Hamanei, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yanındaki heyet ile görüşmesinde iki ülkenin başta ticaret alanında işbirliklerinin artması zaruretine vurgu yaptı. 

Görüntülenme: 1306 Tarih: 19 Temmuz 2022 04:58
İMAM HAMENEİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I KABULÜNDE FİLİSTİN DAVASINA DİKKAT ÇEKTİ

İslam İnkılabı Lideri İmam Hamanei, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti kabulünde ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin, işbirliğinin hacmini ve kalitesini mevcut kapasitelerden çok uzak olarak nitelendirerek: "Bu mesele cumhurbaşkanları arasındaki müzakerelerde çözülmelidir." dedi. 

İslam ümmetinin onur ve büyüklüğünün, bölücü politikalara karşı keyfi ihtilafları geride bırakma ve uyanık olma sayesinde korunabileceğini belirten İslam İnkılabı Lideri; "Bölgedeki nifak ve düşmanlığın sebeplerinden biri Amerika'nın da desteklediği gaspçı Siyonist rejimdir." açıklamasında bulundu.

İmam Hamanei konuşmasının devamında Filistin'i İslam dünyasının ilk meselesi olarak değerlendirdi ve şunları vurguladı: "Bazı hükümetlerin Siyonist rejime yanaşmasına rağmen, milletler bu gaspçı rejime şiddetle karşı çıkıyorlar."

Amerika'ya ve Siyonist rejime güvenilmemesi gerektiğini vurgulayan İslam İnkılabı Lideri "Bugün ne Siyonist rejim ne Amerika ne de başkaları Filistinlilerin derin hareketini durduramayacak ve sonuç Filistin halkının çıkarına olacaktır." dedi. 

İmam Hamanei konuşmasının devamında, Suriye'nin toprak bütünlüğü meselesini de çok önemli bulduğunu ve Suriye'ye yapılacak herhangi bir askeri saldırıyla ilgili bazı sözlere atıfta bulunarak şunları vurguladı: "Bu kesinlikle Suriye'nin, Türkiye'nin ve bölgenin zararınadır. Suriye hükümetinin beklediği siyasi girişimi de gerçekleştirmeyecektir."

Türkiye Cumhurbaşkanının terörist gruplara karşı nefretine atıfta bulunarak, "Terörizme karşı çıkılmalıdır, ancak teröristler de belirli bir grupla sınırlı değiller. Suriye'ye askeri bir saldırı teröristlere fayda sağlayacaktır."

İslam İnkılabı Rehberi, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın İran'ın terör örgütleriyle mücadelede işbirliği talebine yanıt olarak, "Terörle mücadelede sizinle mutlaka işbirliği yapacağız." dedi. 

İmam Hamanei, "Türkiye'nin ve sınırlarının güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz.  Siz de Suriye'nin güvenliğini güvenliğiniz olarak görün. Suriye sorunları İran, Türkiye, Suriye ve Rusya'nın katıldığı diyalog yoluyla çözülmeli." dedi. 

Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'a geri dönmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getiren İslam İnkılabı Lideri, "Tabii ki İran-Ermenistan sınırını bloke etme politikası söz konusu olursa İslam Cumhuriyeti buna karşı çıkacaktır çünkü bu sınır şimdiye kadar kullanılmış binlerce yıllık bir iletişim yoludur." dedi. 

İslam İnkılabı Lideri, İran ile Türkiye arasındaki tüm bölgesel meselelerde işbirliğinin artırılmasını yararlı ve gerekli olarak nitelendirerek, "Biz her zaman iç meselelerde ve müdahalelere karşı hükümetinizi savunduk ve sizin de söylediğiniz gibi zor zamanlarda birbirimizin dostuyuz ve Türkiye'nin Müslüman milleti için dua ediyoruz." dedi. 

Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi'nin de katıldığı bu görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kurban ve Gadir bayramlarını tebrik ederek İslam Ümmetinin bir araya gelmesini, İran ve Türkiye dayanışmasının güçlenmesini vurgulayarak; Türkiye'nin İran'a karşı haksızlıklarda sessiz kalmadığını İran ve Türkiye kardeşliğinin tüm alanlarda geliştirilmesi gerektiğini belirtti. 

İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı olduğunu ve olacaklarını vurgulayan Erdoğan, "İran'ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı'ndaki meşru beklentilerini destekliyoruz ve Türk şirketlerini İran'a yatırım yapmaya teşvik ediyoruz." dedi. 

İran ve Türkiye'nin uzun yıllardır teröristlerle yaşadığı çatışmalara değinen Türkiye Cumhurbaşkanı, "Suriye'de terör örgütleri Almanya, İngiltere, Fransa ve özellikle ABD gibi Batılı ülkelerden gelen ağır silahlarla destekleniyor." dedi. 

Erdoğan, Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye'nin tutumunun net olduğunu belirterek, “Suriye hükümetinin siyasi süreçleri başlatmasını bekliyoruz. Astana zirvesinde Suriye meselesi gündemde ve güzel sonuçlar almayı umuyoruz." diye konuştu.

rasthaber

Yorumlar