KNESSET FESHEDİLDİ

İşgal parlamentosunun feshedilmesi için verilen teklif tüm okumalarında kabul edildi ve yeni parlamentonun oluşturulması için erken genel seçimlerin 1 Kasım'da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.  

Görüntülenme: 142 Tarih: 30 Haziran 2022 17:46
KNESSET FESHEDİLDİ

İşgal rejiminin parlamentosu durumundaki Knesset'in feshi için verilen teklif ikinci ve üçüncü okumalarında da çoğunluğun oyuyla kabul edildi. 

Erken genel seçim tarihinin 25 Ekim olması için muhalefetin verdiği teklif kabul edilmezken, 1 Kasım olması üzere hükümet tarafının verdiği teklif kabul edildi.

1 Kasım'da yeni erken seçime gidilmesi durumunda bu, işgal rejiminde üç buçuk yıl içinde gerçekleştirilecek beşinci erken genel seçim olacak. 

Bugünden itibaren işgal hükümetinin başbakanlığına da Dış İşleri Bakanı Yair Lapid'in geçeceği bildirildi. 

İsrail işgal hükümetinin başbakanı Naftali Bennett ile onun koalisyon ortağı ve Dış İşleri Bakanı Yair Lapid 20 Haziran Pazartesi akşamı işgal rejiminin parlamentosu durumundaki Knesset'i feshederek erken seçime gitme konusunda anlaşmışlardı. Koalisyon hükümetinin karşı karşıya olduğu durumun değerlendirilmesi sonunda bu yönde bir karar verilmesi üzere ortakların anlaştığı ve erken seçime kadarki geçiş sürecinde başbakanlık koltuğuna Lapid'in oturacağı ortak açıklamada dile getirilmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar