FİLİSTİNLİ ESİRLER ARASINDA KANSER HASTALIĞI ARTTI

Filistin Esir Kulübü, bir yıldan daha kısa süre içinde İsrail işgal rejiminin zindanlarında tutulan Filistinli esirlerden 6'sında tümör ve farklı düzeylerde kanser vakası tespit edildiğini duyurdu.  

Görüntülenme: 140 Tarih: 30 Haziran 2022 17:37
FİLİSTİNLİ ESİRLER ARASINDA KANSER HASTALIĞI ARTTI

Esir Kulübü yaptığı basın açıklamasında son dönemde tümör vakalarında geçmiş yıllara nispetle artış tespit edildiğine dikkat çekti. Ağustos 2021 ile Haziran 2022 arasında geçen süre içinde de 6 yeni tümör vakası tespit edildi. 

Kulüp, söz konusu tümör vakalarıyla birlikte esirler arasında tümör ve farklı düzeylerde kanser vakası sayısının da 23 olduğunu dile getirdi. Bunlar arasında durumu en kritik olan esirin ise Nasır Ebu Hamid olduğu belirtildi.  

Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komitesi 28 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada kanser hastası olan esir Ebu Hamid'in sağlık durumunun hızlı bir şekilde kötüye gittiğini ve çok tehlikeli bir aşamaya geldiğini dile getirmişti. 

Komite, esirin avukatı Kerim Acve'ye dayanarak hazırladığı raporda esir Ebu Hamid'in üç seans kemoterapiye girdiğini ve doktorların kararı gereği 10 gün sonra yeni ber seansa gireceğini belirtirken, çok şiddetli ağrılara maruz kaldığına dikkat çekti. 

Komite esir Ebu Hamid'in hayatından tamamen işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade ederken uluslararası insan hakları kuruluşlarını da esirin hayatının kurtarılması ve işgal rejimi cezaevlerindeki tüm esirlerin maruz kaldığı baskıların son bulması için acil bir şekilde devreye girmeye çağırdı.

İşgal zindanlarındaki esirler arasında 600 hasta bulunuyor. Bunlardan bazılarının çok sıkıntılı ve acılı hastalıklara maruz kaldığı belirtiliyor. 200 esir ise müzmin hastalıklardan muzdarip. Bunların yanı sıra henüz teşhisi yapılmamış başka hastaların da olabileceği tahmin ediliyor. 

İşgal rejiminin esirlere yönelik kasıtlı ihmal uygulaması ve cezaevlerindeki kötü şartlar onların yavaş yavaş ölüme itilmesi anlamına geliyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar