SİYONİST İSRAİL İLE ARAP MÜTTEFİKLERİ BAHREYN'DE TOPLANDI

İsrail, ABD, Bahreyn, BAE, Fas ve Mısır'ın dışişleri bakanlıklarından üst düzey yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden'ın gelecek ay bölgeye yapacağı ziyaret öncesinde, aralarında devam eden iş birliğini görüşmek üzere Pazartesi günü ilk Necef Forum Yönlendirme Komitesi toplantısı için Bahreyn'de toplandı. 

Görüntülenme: 131 Tarih: 29 Haziran 2022 17:40
SİYONİST İSRAİL İLE ARAP MÜTTEFİKLERİ BAHREYN'DE TOPLANDI

Jerusalem Post’un haberine göre somut ilerlemeler sağlamak için pratik iş birliği biçimlerini tartışan üst düzey yetkililer, ortak zorluklara çözümler geliştirmek için Necef Forumu'nu bir platform olarak kullanmaya devam etmeyi planlıyorlar.

Altı ülkenin formatı, Nisan ayında İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in girişimiyle, mevkidaşlarının Sde Boker'de bir araya gelerek savunma, enerji, gıda güvenliği, su ve daha pek çok konuda birlikte nasıl çalışılacağını tartıştıkları dönemde başlatılmıştı. Negev Forumunu Yönlendirme Komitesi henüz ortak bir açıklama yayınlamadı ancak bir diplomatik kaynak, Ekim ayında muhtemelen İsrail'de bir Yönlendirme Komitesi toplantısıyla bakan düzeyinde başka bir toplantı yapmayı planladıklarını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Oded Joseph, toplantı öncesinde Nisan ayında Negev Zirvesi'nden çıkan baskın ifadeyi kullanarak “bölgesel güvenlik mimarisinin” ana tartışma konusu olacağını ve İran'ın gündemde olacağını söyledi. Toplantı, ABD ve İran'ın aylarca süren bir çıkmazın ardından bu hafta Katar'da dolaylı nükleer müzakerelere dönmeyi planladığı haberlerinin ortasında gerçekleşti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı “Toplantı, Biden'ın İsrail ve Suudi Arabistan'a beklenen ziyareti ve Amerika'nın barış çemberini genişletme taahhüdü ışığında özel bir öneme sahip” ifadesini kullandı. Ayrıca İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Negev Forum toplantısıyla eş zamanlı olarak düzenlenen başka bir toplantıda yaptığı açıklamalarda bölgesel iş birliğinin önemini vurguladı.

Gantz, Knesset'te yaptığı açıklamada, "Diğer yolların yanı sıra hava savunma bağlantıları yoluyla güvenli, istikrarlı ve gelişen bir Orta Doğu sağlamak için bölgedeki diğer ülkelerle geniş ortaklığımızı inşa ediyoruz. Bunu güçlendirmeye devam edeceğiz çünkü istikrarlı bir Orta Doğu, küresel, bölgesel ve İsrail'in başlıca çıkarlarından biridir” diye konuştu.

İsrail basınında yer alan habere göre Gantz, “Biden ziyaretinin, bölgedeki İran saldırganlığına karşı harekete geçme yetenekleri üzerinde olumlu ve hatta çığır açan bir etkiye sahip olacağını" umduğunu belirtti.

Kudüs Haber Ajansı - KHA | kudushaber.com.tr

Yorumlar