NİZAR BENAT'IN KATİLLERİNİN SERBEST BIRAKILDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Filistin güvenlik teşkilatında uygulanan işkence sebebiyle hayatını kaybeden siyasi aktivist Nizar Benat'ın ölümünden sorumlu tutulan, Filistin'in Koruyucu Güvenlik Teşkilatı görevlilerinden 14 emniyet subayının serbest bırakıldığına dair haberlerin ortalıkta dolaştığı belirtildi. 

Görüntülenme: 72 Tarih: 23 Haziran 2022 20:49
NİZAR BENAT'IN KATİLLERİNİN SERBEST BIRAKILDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Quds Press haber ajansının Filistin güvenlik teşkilatından bir kaynağa dayandırdığı bilgiye göre söz konusu subaylar Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla, mahkemelerdeki duruşmalara gelerek ifade vermeleri üzere serbest bırakıldı.  

Ancak emniyet teşkilatından bir başka kaynağın da, subayların henüz serbest bırakılmadıkları, avukatlarının onların kefaletle serbest bırakılmaları üzere dilekçe verdikleri, talebin incelemeye alındığı ancak henüz karar çıkmadığı yönünde bilgi verdiği belirtildi. Fakat aynı kaynağın bu kişilerin cezaevlerinden çıkarılıp evlerinde gözlem altında tutulmalarının uzak bir ihtimal olmadığına işaret ettiği de ifade edildi.  

24 Haziran 2021 tarihindeki bir şafak baskınında Filistin Yönetimi'ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri ve Filistin Genel İstihbarat Servisi’nden çok sayıda güvenlik görevlisinin, işgal altındaki Batı Şeria’da gözaltına aldığı siyasi aktivist Nizar Benat’ın kısa bir süre sonra vefat ettiği açıklanmıştı. Benat'ın emniyet teşkilatındaki sorgulama esnasında korkunç işkencelere maruz kalması sebebiyle hayatını kaybettiği yapılan sorgulamalar neticesinde ortaya çıkmıştı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar